Podziel się:

Dwór Gościszów Górny

Historia dworu w Gościszowie Górnym

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Gościszowie Górnym. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś położona jest przy drodze Bolesławiec-Lubań. Jej historia sięga 1233 roku. Na przestrzeni wieków była własnością rodzin von Landenskron, Querfurt, Warnsdorf, Bibran-Modlau i von Löbenstein. W Gościszowie znadjują się dwie rezydencje. We wschodniej części wsi przy drodze do Lwówka Śląskiego położony jest tzw. Dwór Górny. Wzniesiony był już w latach 90. XVI wieku. Od 1945 roku jest w ruinie. W Gościszowie znajduje się również zamek.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020
Zdjęcie: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:

Więcej obiektów w gm. Nowogrodziec

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.