Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu w Kruszynie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Kruszynie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś położona jest przy drodze Legnica-Bolesławiec. Pałac znajduje się po północnej stronie Kruszyna. Jeszcze w 2007 roku znajdował się w ruinie, dziś ponownie odzyskał dawny blask. Jest własnością prywatną. W jego murach odbywają się m. in. przyjęcia i uroczystości.

Pierwszy dwór powstał w XVI wieku, jednak po pożarze w 1599 roku został przebudowany, W 1729 roku za sprawą Hansa Friedriecha von Falkehayn przybrał barokowy kostium, a ostateczny kształt jest wynikiem prac z 1854 roku, kiedy właścicielem był Fryderyk M. von Schlieffen. W 1945 roku zajmowany był przez Rosjan, a potem repatriantów ze Wschodu. Po II wojnie był zamieszkiwany przez robtników PGRu i w latach 90. popadł w ruinę.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020
Zdjęcie: Jacek Sawiński, Karta Biała, 1994, www.zabytek.pl


Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"

Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.