Podziel się:

Zapoznaj się z historią pałacu w Bielawie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Bielawie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Pałac

Najstarsze wzmianki o wsi Bielawa pochodzą z 1288 roku. Istnieją jednak wzmianki, iż okolice Bielawy były zamieszkane już wcześniej.

Pałac powstał w 1598 roku z inicjatywy F. Dieriga juniora. Inne źródła podają, iż pałac został wybudowany przez Wolfa i Heinricha von Siedlitz. Pałac miał niegdyś charakter obronny i został wzniesiony w stylu późnorenesansowym. Pałac wraz z wieżą powstał z wykorzystaniem grubych, mocnych murów. W takim kształcie obiekt przetrwał do 1737 roku, kiedy to wybuchł w nim pożar. Przebudowa pałacu nastąpiła w 1739 roku. Ob. siedziba hotelu Pałac Bielawa.

Źródła wiedzy
  • Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020
  • Marek Gaworski, Zamki i pałace województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, Litografia: Alexander Duncker, Wiejskie dwory, pałace i rezydencje szlachty pruskiej, wraz z rodziną królewską, rezydencjami letnimi, ogrodami przypałacowymi, artystycznie wykonane, z kolorowymi ilustracjami i tekstem w okresie 1857-1883 [dostęp: www.digital.zlb.de]


Książki wykorzystane w opisie

Zachęcamy do zakupienia publikacji dotyczących obiektów rezydencjalnych Dolnego Śląska, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski. Fragmenty z tych publikacji zostały wykorzystane do znajdującego się wyżej opisu historii obiektu rezydencjalnego.