Twój koszyk jest pusty

Pałac Gromadka

Historia pałacu w Gromadce

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Gromadce. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pałac znajduje się we wschodniej części Gromadki, niemal przy wyjeździe z wsi. Dawniej sąsiadował z odlewnią, obecnie zostało z niej jedynie wspomnienie. I to właśnie jej właściciel, Johann Gottlieb Wiedermann, w latach 50.l XIX wieku zbudował pałac, który w 1879 roku został przebudowany w stylu neogotyckim przez syna Hermanna. Po I wojnie światowej w pałacu mieszkali kolejni dyrektorzy i inżynierowie pracujący w odlewni. W czasie II wojny światowej zakład produkował korpusy granatów i pocisków na potrzeby III Rzeszy. Po zajęciu w lutym 1945 roku przez Armię Radziecką w pałacu mieściła się komendatura wojenna. Po odejściu Rosjan budowlę oddano na potrzeby szkoły. Na początku lat 90. XX stulecia budynek zamknięto, a w XXI wieku gmina sprzedała pałac prywatnej osobie, która przeprowadzi remont. Zabytek bez przeszkód można podziwiać z drogi.

Źródła wiedzy

Tekst: Marek Gaworski, Przewodnik po zamkach i pałacach województwa dolnośląskiego, Strzelce Opolskie 2020
Zdjęcie: Marek Gaworski

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
W remoncie

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Gromadka

Piotr Libicki

Autor książki: Marek Gaworski

Marek Gaworski, mieszkaniec Strzelec Opolskich, pasjonat, odkrywca tajemnic i ciekawych historii z życia arystokracji, zakochany w zamkach i pałacach, których zwiedził tysiące w Polsce i Europie. Autor ponad 60 publikacji "zamkowych" niemal z każdej dziedziny wydawniczej - albumów, monografii, przewodników i beletrystyki. Fotograf, podróżnik. Jako autor zadebiutował w 2004 roku książką "Zamek i Park w Strzelcach Opolskich", która zapoczątkowała liczne publikacje w temacie zamków, pałaców i zabytków. Autor m. in. książki "Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce" (2019) Wydawnictwa Arkady.
- opis z okładki książki "Śmierć, bale i skandale"


Książki Marka Gaworskiego

Zachęcamy do zakupienia książek autorstwa Marka Gaworskiego, które są dostępne w naszej księgarni internetowej Dwory i Pałace Polski.

45,00
51,00
50,00

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.