Dwory i Pałace Polski: dwór w Darżewie I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Darżewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Darżewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o Darżewie pochodzi z 1310 roku. Zostaje ono wymienione w dokumencie nadania praw miejskich Słupskowi przez margrabiów branderburskich Waldemara i Johanna. Występuje tam Johannes von Darsowm któremu przyznano prawa sądownicze w Słupsku. Po raz drugi został on wymieniony w 1313 roku, gdy pełnił godność burmistrza miasta. Darżewo było starym lennem rodu von Stojentin. W 1453 roku był to "Jereslaw Stoyentin to Darzowe", a w 1523 roku "Teslaw Stoientin tho Darsow". W 1734 roku dobra przeszły na własność rodu von Grumbkow, a potem według prawa dziedziczenia na Frederike von Podewils (z domu von Grumbkow). W XIX wieku majątek powrócił do rodu von Stojentin. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami byli Robert i jego syn Emil, na którym kończyła się linia von Stojentinów. Później ziemie przeszły na własność Leo R. von Bonin, który rezydował w Darżewie do 1945 roku.

Murowany dwór oraz park przydworski pochodzą z końca XIX wieku. Po1945 roku dwór spotkała podobna historia jak wiele innych w tym regionie: siedziba PGR-ów, dewastacja, prywatyzacja oraz kolejne zaniedbania. Obecnie znajdują się w nim mieszkania.

Źródła wiedzy
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 438–441.
  • Piotr Skurzyński i Radosław Kamiński, Dziedzictwo kulturowe Północnych Kaszub.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia wykonali: Radosław Kamiński i Jost Jarwardt (zdjęcia udostępnione za zgodą autorów).