Twój koszyk jest pusty

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Kobylnica

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący
Gminna ewidencja zabytków:
zespół dworsko-folwarczny: dwór, jałownik, trzy obory, stodoła, stajnia-spichlerz + Chocielewko (dawniej Chocielewko Dolne): zespół dworsko-folwarczny - obora, chlewnia, spichlerz, dom robotników folwarcznych

Zapoznaj się z historią dworu w Chocielewku

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Chocielewku.  Miłego czytania!

Historia

Chocielewko dzieliło się na dwa majątki: Witoradz i Chocielewo. Chocielewko i Witoradz na przestrzeni wielu lat często miały tych samych właścicieli. Jednym z pierwszych była rodzina von Pirch.

W XVIII w. wieś należała do współwłaścicieli: barona Haborna, rodziny von Breitenbachów oraz Pirchów. W 1804 r. jedynym właścicielem Chocielewka był podporucznik Kohn von Jaski, który był również właścicielem Witoradza i Paraszyna. W 1836 r. potomkowie von Jaskiego sprzedali wieś Wilhelmowi Kaiserowi.

W roku 1905 obie posiadłości zostały nabyte przez Georga von Zitzewitz. Ten sprzedał oba majątki w 1912 Pomorskiej Spółce Rolnej za kwotę 1 042 000 marek. Gospodarstwo zostało rozparcelowane na 69 gospodarzy. Obie miejscowości w okresie I Wojny Światowej zostały połączone w jedną osadę o nazwie Mackensen (pol. Chocielewko). Mieszkańcy wybrali nazwę, od nazwiska marszałka polnego Augusta von Mackensen, który dowodził niemieckimi oddziałami na Bałkanach. Ostatnim znanym właścicielem dawnego Witoradzu był Herbert Eschenhagen. Natomiast ostatnim właścicielem drugiego majątku (Chocielewo) był Hans Kramp.

Źródła wiedzy
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik historyczny miast i wsi województwa słupskiego, Słupsk 1998.
  • Urlich Dorow, Zapomniana przeszłość. Upadek pomorskich majątków rolnych na przykładzie powiatu lęborskiego, Pruszcz Gdański 2010.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.