Twój koszyk jest pusty

Pałac w Świdnie

  • pałac Świdno

    Autor: Piotr Libicki

  • pałac Świdno stara fotografia

    Pałac Świdno. Widok od strony ogrodu, drzeworyt, 1801-1900, POLONA, domena publiczna

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Mogielnica

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zespół:
pałacowy
Skład zespołu:
pałac, spichlerz, stróżówka, park
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
własność prywatna, wystawiony na sprzedaż
Numer rejestru:
486/A/62
Data wpisu do rejestru:
23 październik 1962

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Świdnie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Świdnie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Rozpoczęta z inicjatywy wojewody rawskiego Stanisława Antoniego Świdzińskiego w drugiej ćwierci XVIII wieku budowa pałacu w Świdnie przyniosła zapewne niewielki efekt, skoro jego dzisiejsza forma znacznie bliższa jest klasycystycznej estetyce drugiej połowy wieku, a nawet jego końca, aniżeli barokowej koncepcji wiejskiej siedziby. I nie jest to konstatacja zaskakująca, gdyż kontynuację budowy w drugiej części stulecia poświadcza informacja z 1767 roku. Niewykluczone, że ostatecznego wyrazu rezydencja nabrała dopiero z początkiem XIX wieku, kiedy na zlecenie łowczego rawskiego Antoniego Świdzińskiego kończono przy niej prace. Jest to od frontu budowla parterowa, z kondygnacją mezzanina, nakryta dachem czterospadowym, z trójbocznym ryzalitem na osi. Od strony ogrodu, z powodu różnicy wysokości, pałac zyskuje dodatkową kondygnację boniowanego przyziemia, a przed porte-fenêtres bel-étage wsparty na potrójnej serlianie – taras. Trójboczny ryzalit w elewacji ogrodowej jest lustrzanym odbiciem ryzalitu frontowego i przypomina podobny motyw późnobarokowego dworu w Żeliszewie Podkościelnym.

Pałac w Świdnie, choć pozbawiony tak charakterystycznego elementu jak kolumnowy portyk, zaliczyć należy do klasycystycznych siedzib wiejskich drugiej połowy XVIII wieku, kształtowanych pod wpływem nowej koncepcji wiejskiej siedziby w wersji zapoczątkowanej przez wielkopolski pałac w Siernikach autorstwa wybitnego warszawskiego architekta Jana Chrystiana Kamsetzera: o kameralnym, willowym charakterze, prostej formie, oszczędnej dekoracji, reprezentacyjnej kondygnacji parteru z osiowym układem holu i salonu. Niezbędnym elementem nowej idei wiejskiego domu stawało się szerokie otwarcie na naturalny krajobraz. Tego w zupełności pałacowi w Świdnie nie brakuje. Piękna perspektywa poprzez staw od strony ogrodu nie znajduje wielu podobieństw nie tylko wśród mazowieckich założeń. W XVIII wieku Świdno było własnością Świdzińskich, w tym w drugiej ćwierci XVIII wieku Stanisława Antoniego Świdzińskiego, wojewody rawskiego, w początkach XIX wieku Antoniego Świdzińskiego, łowczego rawskiego, i jego żony Urszuli z Leszczyńskich, później Heleny ze Świdzińskich Stadnickiej i jej męża Michała Stadnickiego, łowczyca opoczyńskiego. W drugiej połowie XIX wieku, w wieku XX, aż do końca Świdno należało do Bonieckich, w tym do 1909 roku do Adama Bonieckiego (1842–1909), wybitnego heraldyka, autora wydawanego od 1899 roku „Herbarza Polskiego”, który Świdno otrzymał od wuja Michała Stadnickiego. W końcu lat dwudziestych właścicielem majątku liczącego 887 hektarów był Michał Boniecki. Michał Boniecki (ur. 1896), właściciel Świdna, oficer Wojska Polskiego, więziony na Pawiaku, rozstrzelany został przez Niemców 13 stycznia 1944 roku w ulicznej egzekucji na Puławskiej w Warszawie.

Pałac i ładny duży park w zadowalającym stanie. Piękne położenie na skarpie nad Pilicą. Obiekt niedostępny, widoczny z większej odległości – zwłaszcza strona ogrodowa zamykająca oś widokową.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia:

  • Piotr Libicki
  • Drzeworyt, 1801-1900, Wycinek z "Tygodnika Ilustrowanego" z 1877, Biblioteka Cyfrowa POLONA, domena publiczna

Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.