Twój koszyk jest pusty

Dwór w Jastrzębi Starej

  • dwór w Jastrzębi Starej

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Mogielnica

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Jastrzębi Starej

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Jastrzębi Starej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W końcu XVIII i w początkach XIX wieku Jastrzębia był własnością Chudzyńskich, od 1840 roku Słąnków, od 1859 roku Kaplińskich, a od 1873 roku aż do końca Tąkielów, w tym w 1909 roku i w końcu lat dwudziestych XX wieku Zdzisława Tąkiela. Majątek liczył wówczas 472 hektary.

Dwór

Klasycystyczny dwór z pierwszej tercji XIX wieku, wzniesiony dla Chudzyńskich. Parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z pozornym ryzalitem na osi wyższym o kondygnację mezzanina i artykułowanym czterema półkolumnami dźwigającymi trójkątny fronton. Tworzą one przyścienny portyk kolumnowy i pozwalają włączyć dwór do grupy klasycystycznych dworów wzniesionych na Mazowszu około 1800 roku, jak Tułowice, Sochaczew-Czerwonka, Huszlew czy Izdebno Kościelne. Portyk kolumnowy, który od starożytności kojarzony był nade wszystko z architekturą sakralną, do architektury rezydencjonalnej renesansowych Włoch na szeroką skalę wprowadził w XVI wieku nieoceniony architekt i teoretyk architektury Andrea Palladio (1508–1580). Villa Badoer, Villa Rotonda, Villa Emo, Villa Cornaro stały się prawdziwymi świątyniami-symbolami wiejskiego życia na łonie natury, co bez wątpienia było wyrazem odrodzeniowego humanizmu. Do Polski idee palladiańskie w czystej postaci trafiły za pośrednictwem Anglii w drugiej połowie XVIII wieku, choć już wcześniej, w XVII wieku, odegrały rolę w ukształtowaniu się dworu-wiejskiej siedziby, która zastąpiła dwór-castrum. Wraz z palladiańską koncepcją wiejskiego domu pojawił się i charakterystyczny portyk kolumnowy. To on ostatecznie uznany został za element typowy polskiego dworu, czego dowiódł narodzony z początkiem XX wieku styl polski i czego dowodem są wyrastające jak grzyby po deszczu od lat dziewięćdziesiątych XX wieku liczne domy z kolumienkami. Niestety te najnowsze „dwory” są najczęściej karykaturą palladiańskich wzorów i stają się dziś synonimem kiczu, złego smaku i pretensjonalności.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.