Twój koszyk jest pusty

Dwór w Dylewie

dwór w Dylewie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Mogielnica

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Dylewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Dylewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W okresie międzywojennym Dylew należał do Jerzego Jackowskiego.

Dwór

Bez wątpienia w swej niedokończonej formie jeden z oryginalniejszych dworów Mazowsza. Choć w okresie międzywojennym, od 1919 roku, wzniesiono dwie trzecie dworu rodziny Jackowskich, to jesteśmy sobie w stanie wyobrazić planowaną całość. Miał to być budynek parterowy, nakryty dachem łamanym, z piętrową częścią środkową poprzedzoną czterokolumnowym portykiem wielkiego porządku, zwieńczoną falistym szczytem ze spływami wolutowymi. Naroża miały ujmować siostrzane ośmioboczne alkierze. Dwór, wzniesiony w stylu polskim, nawiązującym do baroku i klasycyzmu, przetwarza pierwotne elementy w swoiście dekoracyjny sposób: alkierz zamiast planu kwadratu zyskuje plan ośmioboku, a profil falistego szczytu oddala się od barokowej esownicy i zbliża do ludowej wycinanki. Podobne cechy posiada wzniesiony w latach dwudziestych XX wieku dwór w Kuznocinie, zaprojektowany przez architekta Franciszka Morawskiego. Zarówno Kuznocin, jak Dylew zestawione z dworami-willami w Adamowiźnie, Sochaczewie-Chodakowie czy Ujazdowie, a nawet z pałacowo-modernistyczną Sinołęką czy Gołębiówką dowodzą, jak różnorodnym zjawiskiem był styl określany mianem polskiego.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.