Twój koszyk jest pusty

Dwór w Kozietułach

  • dwór w Kozietułach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Mogielnica

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Kozietułach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Kozietułach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Kozietuły, gniazdo i aż do XVII wieku własność Kozietulskich. Z tych Kozietulskich, ale już po ich wyjściu z Kozietuł, wywodził się pułkownik Jan Leon Hipolit Kozietulski (1781–1821), dzielny żołnierz napoleoński, dowódca szarży somosierskiej 1808 roku. W 1783 roku wieś we władaniu starosty grójeckiego Franciszka Załuskiego. Około 1870 roku Kozietuły należały do Feliksa Rostworowskiego, następnie Waleriana Baczyńskiego, później Jana i Marii Górskich, a od 1901 roku ich syna Mariana Górskiego. Właścicielem Kozietuł od 1910 roku był Marcin Jan Leszczyński. W latach dwudziestych majątek liczył 812 hektarów. W rękach Leszczyńskich pozostawał do końca. Zdzisław Leszczyński z Kozietuł (ur. 1893), syn Marcina, porucznik kawalerii, ochotnik w kampanii wrześniowej, został zamordowany w 1940 roku w Katyniu.

Dwór

W przeciwieństwie do Kozienic, które przywdziewają kostium szesnastowiecznej architektury francuskiej czasów Franciszka I, stosunkowo niewielki dwór w Kozietułach, wzniesiony w trzeciej tercji XIX wieku zapewne dla Feliksa Rostworowskiego, odwołuje się do architektury siedemnastowiecznej Francji – czasów panowania Ludwika XIII. Nie ma już spektakularnych walcowatych, zwieńczonych stożkowymi dachami wież, wyniesionych wysoko kominów, bogato rzeźbionych okiennych obramień. Prostą bryłę piętrowego skrzydła urozmaicają boniowania, płyciny podokienne przypominające tralkowe balustradki i charakterystyczny mansardowy dach zryzalitowanego narożnika, wyrastający – podobnie jak w pałacu w Borkowicach – zza balustradowej tralkowej attyki. Parterowy korpus dworu z wejściem na osi w zryzalitowanym fragmencie elewacji i poprzedzony schodami ma już skromniejszy i mniej „francuski” charakter. Poza wszelką historyczną stylistyką pozostaje plecionkowo-organiczny szczyt ponad wejściem, przypominający bardziej dzieło ludowego zdobnictwa niż zaczerpnięty z architektonicznego wzornika motyw. Pochodzi z około 1910 roku. W jego wnętrzu umieszczono herb Leszczyńskich Awdaniec.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.