Twój koszyk jest pusty

Dwór w Tomczycach

dwór Tomczyce

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Mogielnica

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
Dom Pomocy Społecznej
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, spichlerz, stróżówka
Numer rejestru:
480/62
Data wpisu do rejestru:
23 marzec 1962

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Tomczycach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Tomczycach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Ładnie położony na wysokiej skarpie rzeki Pilicy klasycyzujący dwór w Tomczycach wzniesiony został około połowy XIX wieku zapewne dla Franciszka Rogojskiego. Od frontu jest niezbyt proporcjonalną parterową budowlą, z piętrową częścią środkową poprzedzoną czterokolumnowym portykiem w wielkim porządku zwieńczonym spłaszczonym trójkątnym frontonem. Od strony rzeki budynek zyskuje na proporcjonalności. Środkowa część elewacji ogrodowej wyższa o mezzanino, zamknięta została trójkątnym frontonem i artykułowana pilastrami w wielkim porządku o przestylizowanych głowicach. Dach niski czterospadowy. Detal architektoniczny, jak konsolkowy gzyms czy okrągłe otwory w ściance kolankowej, ma eklektyzujący charakter i najprawdopodobniej jest efektem przekształceń dworu około 1878 roku dla Bonieckich. Pod koniec XIX lub na początku XX wieku po bokach dobudowane zostały krótkie skrzydła, które po wojnie rozebrano.

W pierwszej połowie XIX wieku własność Szamerskich, w tym Franciszka Szamerskiego, syna Ignacego i Marianny z Rogojskich. Potem w rękach Rogojskich, a od 1873 roku do końca Bonieckich, w tym pod koniec XIX wieku Michała Bonieckiego, a w końcu lat dwudziestych XX wieku Stanisława Bonieckiego. Majątek liczył wówczas 1142 hektary. W 1943 roku Tomczyce przejął Andrzej Boniecki. Stanisław Boniecki z Tomczyc (ur. 1870?), szambelan papieski, współpracujący z AK, aresztowany przez Niemców w Tomczycach w sierpniu 1943 roku, został zamordowany przez Niemców w Auschwitz na przełomie 1943 i 1944 roku.

Dwór i ładny park w dobrym stanie. Ładne położenie na skarpie rzeki Pilicy. Obiekt niedostępny: Dom Pomocy Społecznej

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.