♕Dwory i Pałace Polski: dwór Dys I historia i właściciele
Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Dysie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Dysie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Bernatówka jest częścią wsi Dys, na której w końcu XVIII w. utworzono dziedziczne sołectwo i założono folwark należący do rodziny Bemattów. W miejscu drewnianego dworku z końca XVIII w., około 1903 r. został wzniesiony nowy, murowany dworek. Budynek jest parterowy z piętrową częścią środkową, od frontu poprzedzony kolumnowym portykiem, nad którym znajduje się balkon.

Podczas II wojny światowej w majątku Państwa Bernattów schronienie znajdowali Żydzi. Było ich tak wielu, że aby zatuszować sprawę zatrudniali ich najczęściej w ogrodzie lub innych pracach przy majątku.

Ten pięknie położony, na południowym wysokim brzegu doliny rzeki Ciemięgi, dawny dworek przeszedł remont. Znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie ogródki działkowe zostały usunięte co przywróciło dawny widok na rzekę Ciemięgę.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.
  • www.teatrnn.pl (udostępniono za zgodą twórców strony)
  • Laury dla najlepiej odnowionych zabytków. Niezwykłe metamorfozy, 24.04.2018 [dostęp online]

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Patrycja Grygoruk, zdjęcia: Andrzej Łuczyński, 2009 r., teatrnn (udostępniono za zgodą twórców strony)