Twój koszyk jest pusty

Dwór w Ciecierzynie

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat lubelski, gmina Niemce

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący
Zastosowanie:
Zespół Placówek Oświatowych w Ciecierzynie
Skład zespołu:
park podworski, w gran. wg zał. planu
Numer rejestru:
A/725

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Ciecierzynie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Ciecierzynie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Ciecierzyn położona jest w gminie Niemce, nad rzeką Ciemięgą, lewym dopływem Bystrzycy. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z początku XV w. - Czeczerzin (1409), Czeczerzino (1418), Czeczerze (1453), Czyeczyerz (1485). W XIV-XV w. wieś stanowiła własność szlachecką Gutów, Śmił-ków, Brzozów, Grotów, Kijańskich. Od XV w. stała się siedzibą rodową Ciecierskich, a w XVII w. Zebrzydowskich. W I poł. XIX w. właścicielem został piwowar Gerlicz. Ludwik z Gerliczów (1801-1880) przemysłowiec, znany właściciel browaru Kaspra Gerlicza pozostawił majątek wynoszący 148 000 złp (dla przykładu roczny budżet Lublina w tych czasach wynosił 70 000 złp). Synowi Teofilowi Gerliczowi, który nabył również dobra Karczewice i Ciecierzyn w powiecie lubelskim oraz Suchodoły w powiecie krasnostawskim, zapisał wspomniany wcześniej browar.

Dawny ośrodek dworsko-folwarczny usytuowany był po zachodniej stronie głównej drogi. Na pozostałościach murowanego dworu wzniesiony został nowy budynek szkoły. Fragmenty dawnych budynków gospodarczych zostały przekształcone i rozbudowane, dostosowane do nowych potrzeb. Wokół dawnego ośrodka dworskiego zachowany jest park krajobrazowy z cennymi okazami drzewostanu. Cały teren użytkowany jest przez kilku użytkowników. Do dnia dzisiejszego zachowały się pozostałości parku, na miejscu dworu zbudowano szkołę.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.
  • www.teatrnn.pl (udostępniono za zgodą twórców strony).
  • Słownik Biograficzny Miasta Lublina, T. 2, Lublin 1996.

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Patrycja Grygrouk, zdjęcia: Andrzej Łuczyński, 2009r.

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.