Twój koszyk jest pusty
Liczba produktów w koszku: 0.
Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat lubelski, gmina Niemce
Rodzaj obiektu: | Dwór |
Stan zachowania: | Odrestaurowany |
Zastosowanie: | własność prywatna |
Zespół: | dworski |
Skład zespołu: | dwór z wystrojem architektonicznym, pozostałości
dwóch bramek, dawny park, aleja prowadząca z Rynku i otaczająca zespół od wschodu |
Numer rejestru: | A/612 |
Przeczytaj więcej informacji o dworze w Krasieninie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!
Wieś Krasienin położona jest bezpośrednio za rogatkami Lublina w gminie Niemce. Pierwsze wzmianki dotyczące miejscowości pojawiają się w źródłach pisanych na początku XV wieku. Wówczas nazwa wsi brzmiała: Crasschenyno, Crasszenyn, Crasinin, Craszenyn. Historia Krasienina związana jest z Jakubowicami Konińskimi. Obie miejscowości połączone były aleją lipową. Wieś wraz z okolicznymi miejscowościami była własnością szlachecką Konińskich, do których należała także Końskowola koło Puław. Przez prawie cały XVIII wiek Krasienin należał do rodziny Łosiów. Następnie został sprzedany Morozewiczom, którzy utracili go za udział w powstaniu listopadowym. Powtórnie wrócił do rąk Morozewiczów w 1838 roku. W 1857 roku Krasienin znów zmienił właścicieli, dobra zostały rozparcelowane, a dwór powoli popadał w ruinę, aż do 1913 roku W lecie 1915 roku opustoszały dwór w Krasieninie został wynajęty. Założono w nim letnisko dla ubogich nauczycieli i pracownic biurowych. Jednocześnie przeniesiono tam na lato założony poprzednio przez ziemianki przytułek dla bezdomnych dzieci. We dworze założono również ochronkę dla dzieci wiejskich.
Wtedy kupiła go Irena Kosmowska. Za jej sprawą dwór w Krasieninie stał się siedzibą Żeńskiej Szkoły Rolniczej. Miała służyć dziewczętom, poprzez przygotowanie ich do życia gospodarczego. Pobierały też nauki za zakresu wiedzy ogólnej: języka polskiego, historii, geografii, rachunków, nauki o Polsce współczesnej, nauki obywatelskiej, śpiew, rysunki, przyroda. Warunkiem przyjęcia do szkoły było ukończenie 16 lat i ukończenie 4 oddziałów szkoły powszechnej. Irena Kosmowska była pedagogiem, działaczką ludową i posłanką na Sejm. Do wybuchu II wojny światowej w skład majątku wchodził m.in. dwór, teatr, dwie bramy, budynki gospodarcze i park. Murowany dwór, usytuowany na wzgórzu, wzniesiony został w I połowie XIX w., zapewne na miejscu wymienianego w piśmiennictwie od XVI w. folwarku. Klasycystyczny dwór jest dziś obiektem częściowo przekształconym, założonym na planie prostokąta. Budynek jest parterowy z piętrową częścią środkową i użytkowym poddaszem, podpiwniczony. Od frontu posiada czterokolumnowy portyk, od tyłu trójboczny ryzalit. Przy dworze znajduje się ogród o powierzchni około I ha, z zachowaną niewielką częścią spacerową. Dawny układ przestrzenny został w znacznym stopniu zniszczony i zatarty przez kolejnych użytkowników. Znaczną część drzewostanu wycięto, a budynki gospodarcze zburzono. Podstawową cechą kompozycyjną ogrodu była osiowość mająca swoje przedłużenie w alei lipowej, zwanej Królewską, biegnącej w stronę Majdanu Krasienińskiego. Do dziś zachował się częściowo przebudowany dwór, dwie bramy, teatr i zadbany park. Obiekt jest własnością prywatną.
Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Patrycja Grygoruk, zdjęcia: Piotr Lasota, 2015 r., www.teatrnn.pl (udostępniono za zgodą twórców strony)
Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
Kontakt z redakcją: