Twój koszyk jest pusty

Dwór w Krasieninie

dwór w Krasieninie

Autor: Piotr Lasota, 2015 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo lubelskie, powiat lubelski, gmina Niemce 

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna
Zespół:
dworski
Skład zespołu:
dwór z wystrojem architektonicznym, pozostałości dwóch bramek, dawny park, aleja prowadząca z Rynku i otaczająca zespół od wschodu
Numer rejestru:
A/612

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Krasieninie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Krasieninie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Krasienin położona jest bezpośrednio za rogatkami Lublina w gminie Niemce. Pierwsze wzmianki dotyczące miejscowości pojawiają się w źródłach pisanych na początku XV wieku. Wówczas nazwa wsi brzmiała: Crasschenyno, Crasszenyn, Crasinin, Craszenyn. Historia Krasienina związana jest z Jakubowicami Konińskimi. Obie miejscowości połączone były aleją lipową. Wieś wraz z okolicznymi miejscowościami była własnością szlachecką Konińskich, do których należała także Końskowola koło Puław. Przez prawie cały XVIII wiek Krasienin należał do rodziny Łosiów. Następnie został sprzedany Morozewiczom, którzy utracili go za udział w powstaniu listopadowym. Powtórnie wrócił do rąk Morozewiczów w 1838 roku. W 1857 roku Krasienin znów zmienił właścicieli, dobra zostały rozparcelowane, a dwór powoli popadał w ruinę, aż do 1913 roku W lecie 1915 roku opustoszały dwór w Krasieninie został wynajęty. Założono w nim letnisko dla ubogich nauczycieli i pracownic biurowych. Jednocześnie przeniesiono tam na lato założony poprzednio przez ziemianki przytułek dla bezdomnych dzieci. We dworze założono również ochronkę dla dzieci wiejskich.

Wtedy kupiła go Irena Kosmowska. Za jej sprawą dwór w Krasieninie stał się siedzibą Żeńskiej Szkoły Rolniczej. Miała służyć dziewczętom, poprzez przygotowanie ich do życia gospodarczego. Pobierały też nauki za zakresu wiedzy ogólnej: języka polskiego, historii, geografii, rachunków, nauki o Polsce współczesnej, nauki obywatelskiej, śpiew, rysunki, przyroda. Warunkiem przyjęcia do szkoły było ukończenie 16 lat i ukończenie 4 oddziałów szkoły powszechnej. Irena Kosmowska była pedagogiem, działaczką ludową i posłanką na Sejm. Do wybuchu II wojny światowej w skład majątku wchodził m.in. dwór, teatr, dwie bramy, budynki gospodarcze i park. Murowany dwór, usytuowany na wzgórzu, wzniesiony został w I połowie XIX w., zapewne na miejscu wymienianego w piśmiennictwie od XVI w. folwarku. Klasycystyczny dwór jest dziś obiektem częściowo przekształconym, założonym na planie prostokąta. Budynek jest parterowy z piętrową częścią środkową i użytkowym poddaszem, podpiwniczony. Od frontu posiada czterokolumnowy portyk, od tyłu trójboczny ryzalit. Przy dworze znajduje się ogród o powierzchni około I ha, z zachowaną niewielką częścią spacerową. Dawny układ przestrzenny został w znacznym stopniu zniszczony i zatarty przez kolejnych użytkowników. Znaczną część drzewostanu wycięto, a budynki gospodarcze zburzono. Podstawową cechą kompozycyjną ogrodu była osiowość mająca swoje przedłużenie w alei lipowej, zwanej Królewską, biegnącej w stronę Majdanu Krasienińskiego. Do dziś zachował się częściowo przebudowany dwór, dwie bramy, teatr i zadbany park. Obiekt jest własnością prywatną.

Źródła wiedzy
  • Ryszard Bałabuch, Andrzej Łuczyński, Rezydencje magnackie i dwory szlacheckie Lubelszczyzny, cz. 3, powiaty: chełmski, krasnostawski, lubelski, świdnicki, Powiśle-Dęblin 2011.
  • www.teatrnn.pl (udostępniono za zgodą twórców strony)
  • Ewa Rzączyńska, Andrzej Rojowski, Działalność społeczna Antoniny Gutowskiej w pierwszej połowie XX wieku, Lublin 2007
  • Żeńska Szkoła Gospodarstwa Wiejskiego w Krasieninie, Krasienin, polona.pl, domena publiczna

Tekst: Andrzej Łuczyński, korekta: Patrycja Grygoruk, zdjęcia: Piotr Lasota, 2015 r., www.teatrnn.pl (udostępniono za zgodą twórców strony)

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.