Twój koszyk jest pusty

Pałac w Rogawicy

pałac w Rogawicy

Autor: Michał Piotrowski, 2021 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Słupsk

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
mieszkania socjalne
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Rogawicy

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Rogawicy. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi Rogatcz pochodzą z 1485 roku (późniejsze nazwy: Rogatze (1493), Roggatz (1628). Jej właścicielami od 1493 roku był ród von Bandemer. W 1717 roku właścicielem był Christoph von Bendemer. Inne źródła jako jednego z właścicieli wsi wymienia Georga Christiana von Bandemer. Następnie po bezpotomnej śmierci Christopha Rogawica przeszła na jego bratanka, a ten z kolei w 1774 roku sprzedał ją Lorenzowi Friedrichowi von Pirch. W 1781 roku Lorenz zamienił się na majątki z Nikolausem Chrostophem von Somnitzem. W 1804 roku właścicielem był Wilhelm Lorenz Christoph von Somnitz, który w 1839 roku sprzedał majątek Ludwigowi Gottfriedowi Holzowi za 31 600 talarów. W rękach Holtzów Rogawica została przez ponad 100 lat (do 1945 roku). Ostatnimi przedwojennymi właścicielami byli: major Joachim von Bandemer (1926) i Joachim-Dietrich (Dieter) von Bandemer.

Na terenie folwarku, nieopodal dworu stoi uschły, rosochaty dąb. Pamiątka po rodzie Holtz - niem. "drewno".

Pałac został wybudowany przez ród von Holz w 1889 roku. Jest to budynek dwukondygnacyjny, zbudowany na planie litery "L" z wieżą pośrodku, pokrytą czterospadowym dachem. Ganek ma kształt prostokąta i jest wysunięty przed lico muru, pokryty dachem. Cały pałac jest podpiwniczony. Majątek otacza folwark, z parkiem krajobrazowym oraz staw. Po wojnie pałac przeznaczony był na klub wiejski i przedszkole. Obecnie znajdują się w nim mieszkania prywatne.

W 2008 roku w rogawickim pałacu wybuchł pożar. Przyczyną był przewód elektryczny, który się zapalił. Jeden z mieszkańców, który zauważył pożar postanowił go ugasić polewając przewód wodą. Ogień zaczął się rozprzestrzeniać.

W 2010 roku w pałacu miał miejsce kolejny pożar. Przyczyną było odmrażanie przez mieszkańców pałacu rur poprzez użycie palnika. Ponieważ we wnętrzach znajduje się drewniana podłoga, to ogień szybko się rozprzestrzenił.

W 2011 roku Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Dom nad Słupią w Słupsku postanowił przenieść spółdzielczych dłużników do socjalnych mieszkań. Dlatego też Spółdzielnia odkupiła od Agencji Nieruchomości Rolnych pałac. Wyremontowali oni jedno ze skrzydeł pałacu, w którym zaadaptowano pomieszczenia na 6 mieszkań. Trzy większe zostały przeznaczone na sprzedaż, natomiast mniejsze jednopokojowe wraz z aneksem kuchennym, łazienką i osobną piwnicą miały pełnić funkcję mieszkań socjalnych. Trafili do nich członkowie spółdzielni, na których ciążył wyrok eksmisyjny za zadłużenie.

Źródła wiedzy
  • Franciszek Mamuszka, Jerzy Stankiewicz, Zabytki powiatu słupskiego, Poznań 1962.
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 822.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • www.eslupsk.pl – artykuł: Pożar w pałacu m. Rogawica, 19 sierpnia 2008.
  • www.gazetakaszubska.pl – artykuł: Za karę mieszkają w . . . pałacu, 7 marca 2011.
  • Marcin Barnowski, Stapianie się światów. Kronika Gminy Słupsk do roku 2017, Słupsk 2017.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Michał Piotrowski, 2021 r. (udostępniono za zgodą autora).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.