Dwory i Pałace Polski: dwór Swochowo I historia i właściciele
Podziel się:

Dwór w Swochowie

Poznaj niezwykłą historię dworu w Swochowie.

 • dwór w Swochowie

  www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

 • dwór w Swochowie

  www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

 • dwór w Swochowie

  www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

Zapoznaj się z historią dworu w Swochowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Swochowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś wzmiankowana już w XVII wieku. Od początku powstania do 1804 roku Swochowo należało do rodu von Mitzlaff. Na początku XIX wieku majątek przeszedł w ręce Johanna Ernesta von Stojentina, a kolejną właścicielką została Henerietta Seyfert z domu Arnold, córka słupskiego burmistrza. Poprzez małżeństwo Henerietty z Wilhelmem Steinfensadem Swochowo stało się siedzibą rodową znanego muzyka i kompozytora berlińskiego. Wilhelm w 1856 roku zrezygnował ze swojej kariery muzycznej i przeniósł się na stałe do folwarku należącym do Swochowa. Ostatnim przedwojennym właścicielem majątku był Friedrich Steinfensad.

Dwór szkieletowy znajdujący się w Swochowie z wypełnieniem strychulcowym został wybudowany w 1734 roku (lub 1735). Czterospadowy dach dworu pierwotnie był kryty trzciną (obecnie blachą). Pod koniec XIX wieku właściciele dworu przenieśli się nowo wybudowanego pałacu, a stary obiekt przebudowali na cztery mieszkania dla robotników rolnych.

Źródła wiedzy
 • M. Mazur, H. Soja, Ziemia Słupska - dzieje i kultura: objaśnienia do mapy etnograficzno-historycznej powiatu słupskiego, Słupsk 2003.
 • Rejestr zabytków nieruchomych, stan na 01-09-2016.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski (udostępniono za zgodą autora).