Twój koszyk jest pusty

Pałac w Michałowie Górnym

pałac w Michałowie Górnym

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Warka

Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
Szkoła Podstawowa w Michałowie Górnym

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Michałowie Górnym

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Michałowie Górnym. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVII i XVIII wieku Michałów należał do Michałowskich. Od 1849 roku aż do końca w rękach rodziny Dal Trozzo, w tym w 1909 roku Jarosława Dal Trozzo. W końcu lat dwudziestych właścicielem majątku Michałów, który liczył 1609 hektarów, był Antoni Dal Trozzo.

Pałac

Pałac określany najczęściej jako neorenesansowy, wydaje się raczej eklektycznym konglomeratem m.in. dziewiętnastowiecznych wyobrażeń o rezydencjonalnej architekturze włoskiego renesansu. O zróżnicowanej bryle parterowej i piętrowej, wysoko podpiwniczony, na planie bliskim litery L, z wejściem umieszczonym w ryzalicie zwieńczonym trójkątnym naczółkiem z akroterionem i poprzedzonym zgrabnym portykiem filarowo-kolumnowym o dwóch jońskich kolumnach. Na budynku niskie dachy dwu- i trójspadowe. W eklektyczny charakter pałacu w Michałowie wpisuje się wieża, ni to włoski belweder, z którego można by podziwiać panoramę okolicy, ni to średniowieczna baszta – znak feudalnej dominacji. Jest to raczej dekoracyjny motyw zaczerpnięty być może z architektury francuskiej. Niewysoka, na planie kwadratu, zwieńczona dachem wiciowym z iglicą. W elewacji ogrodowej parterowy, półokrągły ryzalit. Naroża budynku boniowane. Pałac wzniesiony został w trzeciej ćwierci XIX wieku dla Antoniego Dal Trozzo na piwnicach pozostałych ze starszego budynku, być może zamku Michałowskich, wzmiankowanego w 1676 roku. Nieopodal pałacu, na terenie parku, Antoni Dal Trozzo wzniósł w roku 1860 kaplicę.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, Rafał Terkner, 2014 r. (udostępniono za zgodą autora)


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.