Twój koszyk jest pusty

Dwór w Palczewie

dwór w Palczewie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Warka

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
Biały Pałac Palczew SPA Konferencje Bankiety Wesela Imprezy okolicznościowe
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Palczewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Palczewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku Palczew był w części własnością Rychłowskich, w części Zaborowskich. W XIX wieku należał kolejno do Krasickich, Komorowskich, Skrebickich, od 1842 roku do Antoniego Potapenki. Od 1849 roku i aż do końca pozostawał w rękach rodziny Dal Trozzo, w tym początkowo Antoniego Dal Trozzo, a później Antoniego juniora. W 1909 roku i w końcu lat dwudziestych właścicielem Palczewa był Antoni Dal Trozzo, a majątek liczył wówczas 501 hektarów.

Dwór

Niestety, restauracja dworu z ostatnich lat poważnie zmieniła jego pierwotny wygląd. Przez podwyższenie części budowli odebrała siedzibie nieregularność łączoną z tradycją swobodnie kształtowanych willi włoskich, a zastąpiła ją pozbawioną różnorodności i napięć korpulentną, monotonną bryłą. Trudno więc dziś w architekturze dworu w Palczewie dostrzec dzieło uznanego twórcy Apoloniusza Nieniewskiego (1856–1922), absolwenta Politechniki Ryskiej, auto-ra mazowieckich pałaców w Woli Boglewskiej, Skotnikach pod Sochaczewem i Lechanicach. Wzniesiony około 1900 roku dla rodziny Dal Trozzo dwór był budowlą złożoną z krótkiego parterowego korpusu i dwóch skrzydeł, parterowego i piętrowego, zryzalitowanych, zwieńczonych z obu stron trójkątnymi frontonami. Wejście umieszczono niesymetrycznie, zgodnie z zasadą kształtowania całej budowli, i ujęto parą ciężkich toskańskich kolumn zwieńczonych belkowaniem i trójkątnym naczółkiem. Wszystkie części budynku nakryto dachami dwuspadowymi.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.