Twój koszyk jest pusty

Dwór w Lechanicach

  • dwór w Lechanicach

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Warka

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Lechanicach

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Lechanicach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Lechanice w XVI wieku należały do Boskich z Bożego, w XVII, XVIII i na początku XIX wieku część należała do Boskich, część do Lichańskich. W 1796 roku część Boskich przeszła do chorążego ziemi czerskiej Adama Kicińskiego, którego syn Stanisław Kiciński w 1815 roku dokupił również część Lichańskich. Lechanice pozostawały w rękach Kicińskich do 1896 roku, kiedy to majątek kupili Kazimierz i Felicja Brzezińscy. W ich rękach pozostał do końca. W końcu lat dwudziestych XX wieku liczył 353 hektary. Kazimierz Brzeziński, właściciel majątku Lechanice, więziony przez wiele lat w czasach stalinowskich, zmarł schorowany krótko po zwolnieniu z więzienia w 1957 roku.

Dwór

Dwór pozostający poza stylistyczną definicją, konglomerat nie tyle form, ile... budynków. Można mieć wrażenie, że lewa strona to szczyt wiejskiej chaty, nakrytej dachem naczółkowym, prawa to nakryty również dachem naczółkowym wyższy o kondygnację spichlerz, z nadwieszoną drewnianą galeryjką. W środku niewysoka wieża ratusza o ściętych narożach, nakryta uskokowym daszkiem z iglicą, a obok zadaszone wejście do kapliczki o czterech drewnianych słupach. Wszystkie „budynki” spina parterowy korpus nakryty trójspadowym dachem. Mimo wielkiej różnorodności brył całość harmonijna, zdradzająca rękę umiejętnego architekta, którym był Apoloniusz Nieniewski (1856–1922). Dwór wzniesiony dla Brzezińskich około roku 1918 jest inną, specyficzną wersją dziewiętnastowiecznego jeszcze eklektyzmu. Na Mazowszu Nieniewski zaprojektował również dwory i pałace w Woli Boglewskiej, Skotnikach i Palczewie. Był uznanym architektem, z zamiłowaniem oddającym się także pracy pedagogicznej.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia współczesne: Piotr Libicki, Rafał Terkner, 2015 r. (udostępniono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.