Twój koszyk jest pusty

Dwór w Lipiu

dwór w Lipiu

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Błędów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
zamieszkany
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Lipiu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Lipiu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Od 1434 roku Lipie należało do rodu Rogalów, który przyjął od nazwy swojej siedziby nazwisko Lipskich herbu Rogala. W 1589 roku przekazana przez Jana Lipskiego, Krzysztofa Lipskiego i ich stryja Stanisława Lipskiego konwentom karmelitów trzewiczkowych oraz brygidek. Po przeniesieniu się konwentu do Warszawy nową warszawską posiadłość nazwano Nowolipiem. W XVIII wieku Lipie pozostawało własnością karmelicką, również w 1783 roku. Pod koniec XIX wieku właścicielami majątku lub dzierżawcami byli Kamińscy. W końcu lat dwudziestych XX wieku w Lipiu były dwie większe własności: Aleksander Grobicki miał tu 1552 hektary, a Stanisław Ziejanowski 187 hektarów. Później właścicielem w Lipiu był Zygmunt Ostrowski.

Dwór

Dwór wzniesiony najprawdopodobniej po połowie XIX wieku, parterowy, nakryty dwuspadowym dachem z drewnianą werandą poprzedzającą wejście i późniejszą parterową przybudówką z boku nakrytą również dachem dwuspadowym.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.