Twój koszyk jest pusty

Dwór w Dańkowie

  • dwór w Dańkowie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Błędów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Dańkowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Dańkowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1783 roku Dańków należał do Zbierzchowskich, a na przełomie XVIII i XIX wieku Szamotów, najpierw Seweryna Szamota, później do 1817 roku jego syna Hipolita Szamota. Potem w rękach Jana i Jadwigi z Czarnowskich Majewskich, następnie od 1838 roku Antoniego Trąbczyńskiego (Trąmpczyńskiego?), a po jego śmierci jego córki Antoniny z Trąbczyńskich (Trąmpczyńskich?), żony Filipa Suskiego. W 1878 roku Dańków kupił Aleksander Janasz, następnie przez małżeństwo majątek przeszedł do Wolskich, w których rękach pozostawał do końca. Dańków był ośrodkiem wzorowych upraw rolnych, szczególnie zboża siewnego. Synem właścicieli Dańkowa był profesor Tadeusz Wolski (1924–2005), twórca słynnego uprawianego w całej Polsce pszenżyta, członek PAN. W latach dziewięćdziesiątych XX wieku Dańków powrócił do prof. Tadeusza Wolskiego i jego żony Anny z Branickich.

Dwór

Przyjemny klasycystyczny dwór parterowy, nakryty dachem czterospadowym, z piętrowym ryzalitem w części środkowej poprzedzonym czterokolumnowym portykiem w wielkim porządku, nad którym trójkątny naczółek. Wzniesiony w pierwszej tercji XIX wieku dla Majewskich, przekształcony w połowie stulecia, a następnie rozbudowany około 1936 roku. Kolumnowy portyk, który zastąpił pierwotny drewniany ganek, dobudowany został tuż przed wojną, w latach 1938–1939. Trudno było sobie wyobrazić prawdziwą ziemiańską siedzibę bez kolumnowego ganku poprzedzającego wejście do dworu. Po wojnie dwór zniekształcono, wybijając m.in. wielkie okna. Kiedy dwór powrócił do prawowitych właścicieli, przywrócono mu zbliżony do pierwotnego kształt. Przy dworze oficyna wzniesiona około połowy XIX wieku.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie współczesne: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.