Twój koszyk jest pusty

Dwór w Wilkowie Drugim

  • dwór Wilków Drugi

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Błędów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Wilkowie Drugim

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Wilkowie Drugim. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Zdradzający rękę wprawnego architekta eklektyczny dwór z lat 1899–1901, wzniesiony dla Grobickich. Parterowy, wysoko podpiwniczony, nakryty dachami dwuspadowymi, z piętrową częścią środkową z obu stron zryzalitowaną i zwieńczoną trójkątnymi frontonami. Wejście z półkolistym nadświetlem flankowane filarami niosącymi wazy, a ponad wejściem półkolisty naczółek. Okna w dekoracyjnych obramieniach. Naroża boniowane. Autorem wilkowskiego dworu jest projektant licznych warszawskich kamienic i domów, autor rozbudowy dworu w Przysusze i pięknej willi w Zatroczu pod Wilnem architekt Józef Huss (1846–1904).

W XVI i XVII wieku własność Wilkowskich względnie Wilskich. W 1618 roku dziedzicem i jednocześnie proboszczem wilkowskim był ks. Krzysztof Ciborowicz Wilski. W 1832 roku dobra Wilków za 200 000 zł nabył Jakub Kubicki (1758–1833), wybitny architekt ostatnich lat I Rzeczpospolitej, Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego, autor m.in. pałaców w Sterdyni, Młochowie, Radziejowicach, tamtejszego neogotyckiego Zameczku, warszawskich rogatek, Belwederu, świątyni Sybilli w belwederskim ogrodzie, ujeżdżalni w Ogrodzie Saskim i licznych budynków w Parku Łazienkowskim. Był też autorem architektury okazjonalnej, m.in. bram triumfalnych. W 1787 roku wysłany został do Kaniowa, w celu poczynienia przygotowań do spotkania Stanisława Augusta z carycą Katarzyną. W ciągu dwóch miesięcy wybudował drewniany pałac, uporządkował miasto, a w dniu spotkania urządził „fajerwerk”. Choć wznosił budowle w różnych stylach, największe mistrzostwo osiągnął jako autor gmachów klasycystycznych, często o monumentalnych i surowych formach, inspirowanych twórczością francuskiego architekta Claude’a Nicolasa Ledoux. W XX wieku Wilków należał do Grobickich, w tym w 1909 roku do Aleksandra Grobickiego. W końcu lat dwudziestych właścicielem majątku liczącego 673 hektary był Aleksander Grobicki. Po Grobickich właścicielami Wilkowa byli Zakrzewscy.

Dom i mały park w bardzo dobrym stanie. Obiekt niedostępny, widoczny z większej odległości. Własność prywatna.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.