Twój koszyk jest pusty

Dwór w Machnatce

dwór w Machnatce

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Błędów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Machnatce

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Machnatce. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W drugiej połowie XVIII i w pierwszej ćwierci XIX wieku Machnatka należała do Żółtowskich, z których pierwszym jej właścicielem był Walenty Michał Żółtowski, opat benedyktynów w Płocku. Potem własność jego bratanka Aleksandra Żółtowskiego, starosty troszyńskiego, po nim jego dzieci. Od 1833 roku właścicielem Machnatki był Jan Kazimierz Suski, syn Heleny z Żółtowskich, a wnuk Aleksandra Żółtowskiego. Po śmierci Jana Kazimierza Suskiego w 1861 roku Machnatka stała się własnością jego córki Ludwiki z Suskich i jej męża Aleksandra Ginettów. W 1891 roku Machnatkę kupił Władysław Pszczółkowski. Po jego śmierci w 1916 roku część majątku wraz z dworem objął jego syn Władysław Tadeusz Pszczółkowski. Machnatka pozostawała w rękach Pszczółkowskich aż do końca, a jej właścicielem w późnych latach dwudziestych był Tadeusz Pszczółkowski. Majątek liczył wówczas 504 hektary.

Dwór

Dwór w Machnatce stał już w 1741 roku. Kolejny wzniesiono na przełomie XVIII i XIX wieku dla Żółtowskich w formach, jak możemy się domyślać, klasycystycznych. Krótko po I wojnie dwór ten przebudowano i rozbudowano w duchu stylu polskiego, który wzory czerpał nie tylko z epoki klasycyzmu, ale również baroku. Pierwotny charakter ma prosta parterowa bryła dworu, nakryta czterospadowym dachem. Falisty szczyt dachowej wystawki z wolutowymi zakończeniami i wieńczącymi kulami to motyw zaczerpnięty z architektury baroku, choć w redakcji nieco ludowej, jak w dworach w Kuznocinie czy Dylewie. Kolumnowo-filarowy ganek na osi zwieńczony ozdobną tralkową balustradą niedużego tarasu to element wprowadzony do architektury rezydencjonalnej z początkiem XX wieku, jedynie inspirowany barokowym i klasycystycznym słownikiem form. Nowym elementem jest arkadowy podcień o jednej narożnej pękatej kolumience, poprzedzający wejście w parterowej bocznej dobudówce. Od południowego zachodu parterowy budyneczek-oficyna połączony z dworem krótkim łącznikiem. W elewacji ogrodowej eliptyczny ryzalit salonu, przypominający ryzality barokowych i wczesnoklasycystycznych dworów oraz pałaców. Niewykluczone, że pozostał z wcześniejszej budowli.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.