Twój koszyk jest pusty

Podsumowanie I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja"

I Międzynarodowa Konferencja "Ziemiaństwo - polska tożsamość, dwór - polska tradycja" już za nami. Miałam zaszczyt być patronem medialnym tego niezwykłego wydarzenia. Podczas dwudniowej konferencji odbyło się ponad siedemnaście prelekcji, panel dyskusyjny, projekcja filmu, sześć wystaw oraz kiermasz książki historycznej i rękodzieła. 


Prelekcje

W dwudniowej konferencji, która odbyła się w pałacu w Czerniejewie najważniejsze były prelekcje oraz dyskusje im towarzyszące. Udało mi się uczestniczyć prawie we wszystkich. Wykłady były niezwykle interesujące i poszerzające wiedzę o danym temacie. Poniżej możecie zapoznać się z prelegentami oraz tematami jakie zaprezentowali. 

Karol Soberski

„Bankierzy Tajemnic: zagadki pałaców Kołdrąb – Mielno – Popowo Podleśne – Popowo Ignacewo”

W powiecie gnieźnieńskim znajduje się obecnie 250 pałaców i dworów. Karol Soberski opowiedział o czterech z nich - Kołdrąb, Mielno, Popowo Podleśne i Popowo Ignacewo. Karol przedstawił sylwetki dawnych właścicieli wspomnianych majątków i opowiedział o tajemnicach, które udało mu się odkryć. Karol opowiedział nam również o nowo powołanym do życia "Instytucie Historii Ziemiaństwa" im. Braci Franciszka i Antoniego Saskowskich.

Więcej informacji o samym Karolu, jego pracy i wydanych przez niego książek, dowiedzie się z jego strony internetowej.


Joanna Gliwa

„Dwór, pejzaż okaleczony”

Pani Joanna zaczęła interesować się starymi rodami i pałacami już w latach 90. Rozpoczęła podróżowanie po interesujących ją miejscach wraz ze swoim mężem Edwardem, który wykonywał zdjęcia. Odwiedzone przez nich obiekty były głównie w stanie ruiny. Pani Joanna przyblliżyła nam historię Tadeusza Reytana oraz jego dworu w Hruszówce.

Pani Joanna jest również autorką książki "Dwór pejzaż okaleczony", która obecnie czeka na wznowienie.


Magdalena Woch

„W kręgu arystokratycznych tradycji na dworze Hochbergow w Zamku Książ w Wałbrzychu”

Pani Magdalena Woch zabrała nas w niezwykle ciekawą podróż na Dolny Śląsk, do trzeciego co do wielkości zamku w Polsce. Pani Magdalena nie tylko przybliżyła nam historię zamku w Książua ale również przedstawiła ciekawostki z życia dawnych właścicieli Hochbergow.

Więcej o pracy Magdaleny na Zamku Książ możecie dowiedzieć się w tym wywiadzie.


Marzena Jaworska

„Zespół dworsko-parkowy w Jaszczurowej. Perełka Wadowickiej Ziemi”

Pani Marzena opowiedziała o zespole dworsko-parkowym w Jaszczurowej, który znajduje się w województwie małopolskim. Majątek ten był niegdyś własnością rodziny Thetschlów. Materiały fotograficzne, którymi podzieliła się z nami Pani Marzena na swojej prelekcji, pochodzą w dużej mierze od przodków dawnych właścicieli, z którymi udało jej się skontaktować. Co ciekawe w Jaszurowej funkcjonował prężnie browar. Warzono w nim piwo marcowe, porter, beczkowe i flaszkowe, a w ostatnich latach przed wybuchem II wojny światowej, piwo pełne jasne "Zdrój Podhalański", "Eksport Podhalański" oraz "Piwo Pełne Słodowe".


dr Andrzej Prinke

„Hans Schleif (1902-1945) i okupacyjne losy zabytkowych kolekcji ziemiaństwa wielkopolskiego”

Dr Andrzej Prinke przedstawił nam postać Hansa Schleifa, człowieka o dwóch obliczach. Z jednej strony profesor, inżynier, z drugiej członek SS. Początkowo zdolny i niezwykle pracowity, młody człowiek, który rzetelnie realizował swoje cele, w pewnym momencie zderzył się z bezduszną, okrutną machiną totalitarnego państwa. Hans został mianowany na "Głównego zarządcę do spraw zabezpieczenia niemieckich dóbr kultury na dawnym terenie Polski" w dystrykcie poznańskim. Zasłynął z odzierania polskich muzeów z dóbr kultury oraz wrogich wystąpień w stosunku do polskich archeologów.


Paulina Maciejewska

„Pałac jako atrakcja turystyczna. Perspektywy rozwoju turystyki pałacowej w Polsce”

Paulina Maciejewska pokazała nam wybrane przez siebie obiekty rezydencjalne jako atrakcje turystyczne. Co ciekawe jako "atrakcje" ukazała również obiekty opuszczone, niesczejące, wydawać by się mogło takie, które nie będą nikogo interesować. Rosnąca jednak popularność tzw. urbexów oraz tajemniczych, zaniedbanych dworów i pałaców sprawia, iż można mówić o tych miejscach jako o atrakcji turystycznej. Paulina podała również bardzo ciekawy przykład tzw. "trwałej ruiny" - pałacu w Goszczu, który dzięki pomysłowości nowych właścicieli, stał się atrakcją turystyczną.

Zachęcam do odwiedzenia bloga Pauliny - Pałacowym Szlakiem.


Piotr Maszkowski

„Skarbowa tajemnica rodu von Moltke jako przykład powojennych losów depozytów niemieckiej arystokracji”

Piotr Maszkowski opowiedział nam niezwykłą historię rodu arystokratycznego von Moltke "z skarbem w tle" z Dolnego Śląska. Region ten uchodzi za mekkę poszukiwaczy, tajemnic i skarbów. To właśnie w tym regionie kumulują się najciekawsze tajemnice skarbowe. Z rodem von Moltke związany jest pałac w Brzezicy, którego właścicielem w 1896 r. został pruski minister spraw wewnętrznych - Friedrich Ludwig Elis von Moltke. Sprawa tajemniczego skarbu rozpoczyna się w 1946 r. w wspomnianym pałacu w Brzezicy, który był wówczas majątkiem państwowym. Do pałacu podjechali tajemniczy ludzie, którzy chcieli rozmawiać z właścicielem. Powiedzieli, że otrzymali "rozkaz odzyskania ukrytej tam dokumentacji ambasadora von Moltke".

Całą historię możecie przeczytać w artykule Piotra - tutaj.


Radosław Herman

„Staropolski przepis na dwór. Siedziby pańskie na przestrzeni wieków”

Radosław Herman poruszył niezwykle ważną problematykę nazewnictwa dworów, pałaców i zamków. Jak odróżnić od siebie te obiekty? Rzecz wydawać by się mogła prosta. Jednak do dziś wiele osób ma problem z rozróżnieniem i odpowiednim nazwaniem obiektów rezydencjalnych. Radosław nakreślił historię zamków, pałaców i dworów oraz opowiedział jak powinno się podejść do nazewnictwa obiektów rezydencjalnych. 

Radosława Hermana i jego zainteresowania możecie poznać bliżej na jego kanale na YouTube.


Antoni Łęszczak

„Sekrety mebli dawnych wielkopolskich rezydencji wiejskich”

Czym byłyby zabytki bez wyposażenia? Meble od zawsze odgrywały ważną rolę w rezydencjach. Antoni Łęszczak opowiedział nam o dawnych wielkopolskich meblach w rezydencjach wiejskich. Pokazał kilka ciekawych przykładów mebli zabytkowych oraz opowiedział o ich tajemniczych skrytkach. 

Zabytkowe meble od Antoniego Łęszczaka możecie zakupić tutaj.


Mirosław Garniec i Małgorzata Jackiewicz-Garniec

„Siedziby szlachty pruskiej na Warmii i Mazurach - historie, miejsca, dziedzictwo"

Pani Małgorzata Jackiewicz-Garniec przybliżyła nam trudną lecz niezwykle ciekawą historię Warmii i Mazur na tle majątków szlachty pruskiej. Pokazała kilka dworów i pałaców z tego regionu. Historia niektórych z majątków, które zlokalizowane są na terenach dawnych Prus Wschodnich, sięga do czasów krzyżackich, kiedy dobra powstawały w wyniku nadań za wierną służbę Zakonowi Krzyżackiemu. Pruskie korzenie właścicieli rezydencji diametralnie różnią się od pochodzenia szlachty polskiej. Podobnie wygląda sprawa samych siedzib, których architektura różni się od typowo polskiego dworu szlacheckiego. 

Jeżeli chcecie się dowiedzieć nieco więcej o dworach i pałacach z terenów dawnych Prus Wschodnich to polecam zakup książki Mirosława Garniec i Małgorzaty Jackiewicz-Garniec - "Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich".


Jacek Jurczakowski

„Radomin w czasach rodziny Junosza Rościszewskich”

Pan Jacek Jurczakowski przybliżył nam niezwykle ciekawą historię majątku w Radominie oraz rodziny Rościszewskich, z którymi jest spokrewniony. To dlatego jak sam mówił temat jest dla niego emocjonalny. Jest on wnukiem przedostatniej właścicielki Radomina. Pan Jacek podzielił się z nami również pięknymi fotografiami rodzinnymi. 


Panel dyskusyjny i pokaz filmowy

Panel dyskusyjny "Utracone decorum, czyli niemiecka grabież dóbr kultury z majątków ziemskich" był zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji. W panelu wzięli udział: Magdalena Woch, dr Andrzej Prinke, Antoni Łęszczak, Dariusz Garba, Piotr Maszkowski, Paweł Becker i Karol Soberski. Poprowadzącym był Krzysztof Krzyżanowski.

Dodatkową, nocną atrakcją była projekcja filmu Śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim oraz spotkanie z jego producentem Robertem Lewandowskim.


Paweł Becker

„Od Nawry do Niedźwiedzia - skarby, tajemnice i niezwykłe losy dworów i pałaców ziemi chełmińskiej”

Paweł Becker opowiedział nam o majątkach ziemi chełmińskiej. Przybliżył nam niezwykłe historie i losy pałacu w Nawrze, pałacu w Jabłonowie Pomorskim, pałacu w Ostromecku, pałacu w Turznie oraz dworze w Niedźwiedziu. Dla mnie najciekawszą historią była ta o rodzie Schönborn - von Alvensleben. Jak opowiadał Paweł Jacob Martin Schönborn był młynarzem o wielkich ambicjach. Zamarzyło się mu być artystokratą. Z racji tego, iż w XIX-wiecznych Niemczech można było sobie kupić tytuł szlachecki, to Jacob dorobił się takiego majątku, który pozwolił mu na spełenienie swojego marzenia. Jak można się domyślić jego dalsze losy, jak i losy jego rodziny są równie ciekawe.

Dla lubiących słuchać ciekawych histrorii, polecam wywiad z Paweł Beckerem, w którym opowiada o dworze w Niedźwiedziu. 


Krzysztof Krzyżanowski

„Trudna historia pałacu w Minkowskie ze skarbami w tle”

Krzysztof Krzyżanowski opowiedział nam o historii pałacu w Minkowskiem oraz związanym z nim tajemniczym pamiętniku oficera niemieckiego, w którym miała się znajdować informacja o ukrytym skarbie w parku pałacowym.


Imprezy towarzyszące

Oprócz samych prelekcji, podczas konferencji można było spotkać się z gościem specjalnym - Piotrem Karsznią. Był to artystyczno-edukacyjny performance o nazwie "Świat melodii, węgla i papieru".

Odbył się również kiermasz książki i rękodzieła.

Dodatkowo można było podziwiać kilka wystaw:

  • „Japońskie militaria” – kolekcja śp. gen. bryg. Sławomira Petelickiego, twórcy jednostki specjalnej GROM
  • Ekspozycja starych samochodów, dorożek, sań, itp.
  • „Ołowiane znaki pieczętne” – wystawa plomb z kolekcji Aleksandra Wielgórskiego
  • „Grafiki Mistrzów: Chagall, Dali, Picasso...” – wystawa grafik
  • „Ślady” – wystawa fotograficzna Radka Jaworskiego
  • „Zagadkowi arystokraci” – wystawa malarska Danuty Weber
Redaktorka DIPP

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. 

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje"  dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce. 


Ostatnie artykuły

Andrzejki 2023: przegląd wydarzeń w dworach i pałacach

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Andrzejki 2023: przegląd wydarzeń w dworach i pałacach Sprawdź które historyczne obiekty zabytkowe oferują specjalne wydarzenia na Andrzejki! Zamek Czocha Na Zamku Czocha 25 listopada 2023 r. od...

Dwór, pejzaż okaleczony, czyli esej o dworach Joanny Sypuły-Gliwy

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Dwór, pejzaż okaleczony, czyli esej o dworach Joanny Sypuły-Gliwy Panią Joannę Sypułę-Gliwę poznałam na I Międzynarodowej Konferencji "Ziemiaństwo - polska tożsamość, dwór - polska tradycja". Była ...

Podsumowanie I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja"

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Podsumowanie I Międzynarodowej Konferencji „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja" I Międzynarodowa Konferencja "Ziemiaństwo - polska tożsamość, dwór - polska tradycja" już za nam...

I Międzynarodowa Konferencja, „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja”

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
I Międzynarodowa Konferencja „Ziemiaństwo – polska tożsamość, dwór – polska tradycja” Już 23 i 24 września w pałacu w Czerniejewie w Wielkopolsce odbędzie się I Międzynarodowa Konferencja pt. „Z...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.