Twój koszyk jest pusty

Jaka przyszłość czeka dwór w Borkówku?

Pierwszy dwór w Borkówku został wybudowany w 1733 roku przez ówczesnego właściciela hrabiego Sigismunda von Roedern (1719-1789), który był marszałkiem dworu Zofii Doroty Hanowerskiej, matki króla Prus Fryderyka II. Jakie tajemnice skrywa dwór w Borkówku? Jaka jest jego obecna sytuacja? Przeczytaj artykuł aby dowiedzieć się więcej.


Autor zdjęcia: Maciej Bąk / Radio Zet, 2024 r.

Założenie dworsko-folwarczne

W pierwszej połowie XVIII wieku właścicielem majątku został hrabia Sigismund Ehrenreich von Redern (1719-1789), który był marszałkiem dworu Zofii Doroty Hanowerskiej, matki króla Prus Fryderyka II. To on w 1733 roku wybudował pierwszy dwór
w Borkówku.  Założenie dworsko-folwarczne zostało oddzielone od wsi drogą, która prowadziła do Zwartowa. Po prawej stronie od dworu znajdował się dziedziniec folwarczny, wokół którego powstały budynki gospodarcze. Założono również park poprzez luźne nasadzenie drzew.

Kolejne znaczne rozbudowanie folwarku nastąpiło po 1910 roku, kiedy majątek przejęła rodzina von Viehstädt. Powstały nowe budynki gospodarcze, w tym owczarnia z obszernym wybiegiem oraz duże kurniki. Około 1920 roku przystąpiono również do budowy nowego, okazałego dworu, którego wnętrza były bogato zdobione. Z obszernego hallu gdzie ulokowano okazały kominek, główne wejście prowadziło do pomieszczeń reprezentacyjnych, na prawo zaś do gabinetu.

Przeklęty dwór i nieszczęśliwy wypadek

W kronikach dawnych właścicieli majątku można odnaleźć informacje o tym, iż dwór był przeklęty. Przez 98 lat mieszkający tam właściciele nie mogli doczekać się potomstwa. Rzekomą klatwę przerwał Artur Niesske, któremu w 1902 roku urodził się syn Hans Joachim Niesske.

Po rodzinie Niesske, która przeniosła się do poblikiego Borkowa Lęborskiego, majątek odkupili państwo Viehstädt. Mieli dwóch synów - Christiana i Hansa Georga oraz córkę Rosemarie. W 1936 roku w rodzinie Viehstädt zdarzył się tragiczny, owiany wielką tajemnicą wypadek. Christian, syn właścicieli majątku, popełnił samobójstwo w dniu ślubu swojej siostry
z bronii myśliwskiej. Miał zaledwie 16 lat. Został pochowany w pobliskim lesie, a miejsce to otoczono granitowym głazem.
O właścicielach majątku mówiono, że należali do loży masońskiej. Stało się to przyczynkiem do licznych rozmów i plotek na ich temat w całej okolicy. Tragiczna śmierć Christiana jeszcze pogłębiła owe plotki. Rodzina Viehstädt w trzy lata po tragedii opuściła Borkówko i wyjechała do Niemiec.

Sytuacja po 1945 roku

Po 1945 roku dwór przeszedł na własność Skarbu Państwa. Około 1960 roku nowym właścicielem został Konstanty Sejko, który użytkował budynki, ale nie dbał zbytnio o ich utrzymanie. Majątek z biegiem czasu popadł w ruinę. Park zarósł, a ścieżki spacerowe się zatarły. W 1990 roku majątek odkupiła Mirosława Sekuterska. Nowa właścicielka miała wielkie plany co do dworu i jego otoczenia. W 1991 roku przystąpiono do remontu budynku, który ograniczono jedynie do wymiany pokrycia dachowego, na resztę niestety nie wystarczyło środków. W tym czasie w jednym z pomieszczeń zamieszkali znajomi pani Mirosławy. Zaoferowali oni swoją pomoc w odrestaurowaniu dworu. Planowali rozpocząć działalność gastronomiczno-hotelarską. Tymczasem upływały miesiące a budynek dalej czekał na remont. W międzyczasie postanowiono uruchomić studnię głębinową, która znajdowała się przez budynkiem dworu, jednak złe obliczenia spowodowały, że naziemna obudowa runęła w dół studni i przestała ona istnieć na dobre. Czekając na wymarzony remont mieszkańcy dworu założyli hodowlę kóz i kucyków oraz organizowali plenery malarskie dla studentów. W 1994 roku mieszkańcy opuścili dwór.

Pomysł Daniela Obajtka

W 2017 roku dwór kupił były prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Rok później przekazał on obiekt w bezpłatne użytkowanie Fundacji Pomocy i Więzi Polskiej „Kresy RP”. Dwór miał stać się miejscem, w którym będą rehabilitowane dzieci, m.in.
z zespołem Tourette’a. Miało tu również powstać muzeum żołnierzy AK- Łagierników. W 2019 roku fundacja otrzymała dofinansowanie na remont dworu od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które wyniosło 800 tysięcy złotych. Ostatecznie kwota została zmniejszona do 791 tys. zł. O dotacje z tej samej puli - czyli z Programu Ochrony Zabytków - wnioskowało 1785 podmiotów, dostało 378, z tego na Pomorzu tylko 13. Ta dla fundacji Kresy RP, na remont dworku Obajtka była najwyższa.

W 2020 roku Obajtek rozwiązał umowę z fundacją Kresy RP. Kolejnym użytkownikiem została Fundacja Integracji Przez Sport HANDICAP Zakopane, prowadzącej działania na rzecz dzieci z niepełnosprawnością i cieszącej się sponsoringiem takich państwowych firm jak PZU czy Tauron.. Na kolejny etap remontu dworu nowa fundacja otrzymała kolejne dotacje od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 360 tysięcy złotych.

„Remont” dworu był również wspierany finansowo przez Fundację KGHM i Fundację PKO BP.

Jaka przyszłość czeka dwór w Borkówku?

Pod koniec stycznia 2024 roku dziennikarz Radia Zet Mariusz Gierszewski na platformie X ujawnił, iż pojawiły się wpisy świadczące o zmianie właściciela dworu w Borkówku (informacja za stroną lebork24.info).

Tak naprawdę nikt nie wie jaka przyszłość czeka dwór w Borkówku. Pozostaje nam jedynie czekać i mieć nadzieję, że zabytek w końcu doczeka się właściciela, który dokończy remont. 

Właścicielka portalu Dwory i Pałace Polski

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce.

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje" dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce.


Ostatnie artykuły

Z Wejherowa do Choczewa - czyli historia Marie-Else von Diezelsky z domu hrabiny Keyserlingk

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Marie-Else von Diezelsky z domu hrabina Keyserlingk Marie-Else von Diezelsky, z domu hrabina Keyserlingk, była postacią o nieprzeciętnej wrażliwości i wszechstronnych zainteresowaniach. Pochodziła ...

Odkryj luksusowy hotel na Kaszubach - pałac w Godętowie

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Odkryj pałac w Godętowie Pałac w Godętowie (obecnie Pałac Godętowo Hotel Restauracja & Events) był siedzibą wielu znamienitych rodów pomorskich. Został kompletnie zrujnowany w latach 90-tych X...

Co dalej z dworem Obajtka w Borkówku?

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Jaka przyszłość czeka dwór w Borkówku? Pierwszy dwór w Borkówku został wybudowany w 1733 roku przez ówczesnego właściciela hrabiego Sigismunda von Roedern (1719-1789), który był marszałkiem dworu ...

Zabytkowy dwór w Wilczyskach wystawiony na sprzedaż

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Zabytkowy dwór w Wilczyskach został wystawiony na sprzedaż Dwór w Wilczyskach jest położony jedynie godzinę drogi od Warszawy czy Lublina. To świetna lokalizacja z ogromnym potenciałem np. na stwo...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.