Twój koszyk jest pusty

Odkryj pałac w Godętowie

Pałac w Godętowie (obecnie Pałac Godętowo Hotel Restauracja & Events) był siedzibą wielu znamienitych rodów pomorskich. Został kompletnie zrujnowany w latach 90-tych XX w. Dawny blask odzyskał dzięki nowym właścicielom, którzy go wyremontowali z wielką dbałościom. Obecnie znajduje się tu hotel z pokojami o wysokim standardzie, sale konferencyjne oraz pyszna kuchnia w pałacowej restauracji. Jest też rozległy park ze stawem i starodrzewem, który zachęca zarówno do spacerów jak i do odpoczynku.


Autor zdjęcia: Robert Zieleziński, 2016 r.

Rys historyczny

Pierwsza wzmianka o Godętowie pochodzi z 1284 roku, kiedy książę pomorski Mściwój (Mestwin) nadał w dziedziczne posiadanie wieś cześnikowi Bożejowi, synowi wojewody gdańskiego Witka. W 1361 roku wielki mistrz Winrych von Kniprode przekazał majątek rycerzowi słowiańskiemu Janowi von Ditlewe.  W 1491 roku potwierdzenie lenna od księcia pomorskiego Bogusława X otrzymał Jakub. Nadanie to obejmowało posiadłości w Godętowie, Kopaniewie, Redystowie i Zdrzewnie oraz młyn w Dąbrówce Małej. W XVII-XVIII wieku potomkowie Jakuba, występujący pod nazwiskiem Goytowski, stopniowo doprowadzili do rozdrobnienia tego majątku.

W latach 1700-1750 majątek był w rękach rodziny von Börnstedt. W tym czasie istniał już budynek dworu, a wokół niego zabudowania gospodarcze.

W 1784 roku Godętowo opisane zostało przez Ludwika Wilhelma Brüggemanna. Istniał tu wówczas okazały dwór pański. Obok dworu usytuowane były zabudowania folwarczne. Właścicielem majątku był kapitan Filip Jerzy von Weiher. W 1766 roku otrzymał on zapomogę od rządu pruskiego z przeznaczeniem na rozwój folwarku. Znacznie rozbudowano zatem część folwarczną, powstały nowe budynki gospodarcze i inwentarskie. W części dworskiej natomiast przystąpiono do budowy nowego dworu, wokół którego powstało zabudowanie gospodarcze. Po śmierci Filipa w 1792 roku jego spadkobiercy. Później właściciele często się zmieniali.

W 1820 r. nowymi właścicielami majątku w Godętowie zostali von Somnitzowie. Przez kolejne lata rozbudowywali oni dwór, dobudowano skrzydło zachodnie i wschodnie. Od frontu dobudowano przeszklony ganek z tarasem, a od ogrodu taras ze schodami prowadzącymi do parku. Elewacje dworu i skrzydeł udekorowano rzędem pilastrów z głowicami doryckimi. Na elewacji południowej skrzydła zachodniego umieszczono płytę z herbem rodziny von Somnitz. Godętowo pozostało własnością rodu von Somnitz aż do 1945 roku. Ostatnim właścicielem był Hans-Joachim von Koss (żona Theophila była z rodu von Koss – Marie).

Podczas II wojny światowej dwór został przejęty przez Wehrmacht i stał się kwaterą sztabu wojskowego – Abwehry.

Po wojnie dwór był użytkowany przez Armię Czerwoną, a następnie adoptowano go na biura i mieszkania dla pracowników miejscowego PGR. Wskutek braku bieżących remontów w latach 80. budynek popadł w ruinę. Dwór rozebrano wówczas do parteru i zaczęto stawiać nowe ściany nośne i działowe. Remontu nie ukończono, a dwór nadal ulegał ciągłej dewastacji.  W 1989 roku rozpoczęła się likwidacja gospodarstwa, a zrujnowany majątek przejęła na powrót gmina Łęczyce. Część ziemi oddano w ręce prywatnych użytkowników. Na całe założenie dworsko-parkowe i gospodarcze ogłoszono przetarg. Nowy właściciel zabrał się do natychmiastowych prac remontowych.

Od 2009 roku dwór pełni funkcje hotelowo-restauracyjną.

Luksusowy hotel na Kaszubach

Obecnie pałac w Godętowie jest wyjątkowym miejscem na mapie Kaszub. Położony niecałe dziewięć kilometrów od Lęborka i około czterdzieści od Trójmiasta, stanowi doskonały punkt startowy do zwiedzania ziemi kaszubskiej. 

Pałac w Godętowie oferuje również możliwość organizacji  imprez okolicznościowych takich jak wesela, komunie, chrzciny, a także konferencje firmowe. Można również skorzystać z cateringu okolicznościowego. Na co dzień pałac pełni funkcję hotelowo-restauracyjną. 

Wnętrza pałacu w Godętowie stanowią prawdziwą perełkę wśród zabytkowych rezydencji. Ich wyjątkowy urok tkwi w harmonijnym połączeniu historii z nowoczesnością, co nadaje temu miejscu niepowtarzalny charakter. Przechadzając się po przestronnych salach, można poczuć historię, która tkwi w każdym zakamarku.

Pałac w Godętowie nie tylko zachwyca swoimi wnętrzami, ale także zapewnia niezapomniane doznania estetyczne. To miejsce, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością, tworząc niezwykłą atmosferę, która na długo pozostaje w pamięci każdego odwiedzającego.

Zdjęcia wnętrz pałacu w Godętowie wykonała: Iwona Olkowska, cestivon

Właścicielka portalu Dwory i Pałace Polski

Nina Herzberg-Zielezińska

Myślę, że mogłabym siebie określić jako pasjonatkę i obrończynię zabytków. Jestem poszukiwaczką interesujących miejsc oraz historii. W realizowaniu wytyczonych sobie celów czy projektów jestem ambitna i uparta. Krótko mówiąc nie daje łatwo za wygraną. Od życia oczekuję samych pozytywnych wrażeń. Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce.

Moja przygoda z obiektami rezydencjalnymi rozpoczęła się od wycieczki do pałacu w Karżniczce i pomysłu na pracę magisterską. "Historyczne rezydencje powiatu wejherowskiego - krajobraz kulturowy i narracje" dały początek mojej nowej pasji. To wtedy rozpoczęłam poszukiwania dworów i pałaców i odkryłam, że jest ich naprawdę dużo. Obecnie pracuję nad skatalogowaniem wszystkich obiektów rezydencjalnych w całej Polsce.


Ostatnie artykuły

Z Wejherowa do Choczewa - czyli historia Marie-Else von Diezelsky z domu hrabiny Keyserlingk

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Marie-Else von Diezelsky z domu hrabina Keyserlingk Marie-Else von Diezelsky, z domu hrabina Keyserlingk, była postacią o nieprzeciętnej wrażliwości i wszechstronnych zainteresowaniach. Pochodziła ...

Odkryj luksusowy hotel na Kaszubach - pałac w Godętowie

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Odkryj pałac w Godętowie Pałac w Godętowie (obecnie Pałac Godętowo Hotel Restauracja & Events) był siedzibą wielu znamienitych rodów pomorskich. Został kompletnie zrujnowany w latach 90-tych X...

Co dalej z dworem Obajtka w Borkówku?

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Jaka przyszłość czeka dwór w Borkówku? Pierwszy dwór w Borkówku został wybudowany w 1733 roku przez ówczesnego właściciela hrabiego Sigismunda von Roedern (1719-1789), który był marszałkiem dworu ...

Zabytkowy dwór w Wilczyskach wystawiony na sprzedaż

| Nina Herzberg-Zielezińska | Blog
Zabytkowy dwór w Wilczyskach został wystawiony na sprzedaż Dwór w Wilczyskach jest położony jedynie godzinę drogi od Warszawy czy Lublina. To świetna lokalizacja z ogromnym potenciałem np. na stwo...

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.