Dwory i Pałace Polski: dwór Krzemieniewo I historia
Podziel się:

Dwór w Krzemieniewie

Poznaj historię dworu w Krzemieniewie.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat człuchowski, gmina Czarne

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Zniszczony

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Krzemieniewie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Jezierzycach. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Krzemieniewo powstało w czasach panowania książąt pomorskich. W 1354 roku Wielki Mistrz Zakonu Winrich von Kniprode wydał dokument lokacyjny nadając 64 włóki Hermanowi Schentsaka. Krzemieniewo było wtedy wsią rycerską. Schentsak zobowiązany był do stawania konno w wyprawach wojennych oraz do oddawania Zakonowi korzec owsa każdej włóki. Mniejsze świadczenia obowiązywały rycerza Jakuba Krusnera. Otrzymał on w 1378 roku od komtura Konrada Wallenroda 10 łanów ziemi i zobowiązany był jedynie do służby konnej. W 1466 roku Krzeminiewo było wsią szlachecką we władaniu zachodniopomorskiego rodu Kleistów. W połowie XVI wieku posiadali oni 40 łanów ziemi. W czasach Prus Królewskich Krzemieniewo było w posiadaniu Warnke-Demińskich. Z ich czasów znane są powinności chłopów na rzecz dworu. Wszyscy chłopi zobowiązani byli do odrabiania pańszczyzny, w tym m. in. do czyszczenia kominów we dworze. W późniejszym czasie Kleistom udało się odzyskać swój dawny majątek. Nie wiadomo jednak w jaki sposób tego dokonali, być może nastąpiło to poprzez wykup bądź ożenek. Trwało to jednak dość krótko, ponieważ w 1767 roku majątek odkupił od kapitana Kleista poczmistrz królewski Dionizy Dropkowski. Po I rozbiorze Polski w 1772 roku Krzemieniewo było pół wieku w polskich rękach. W 1837 roku wyniku polityki germanizacyjnej władz pruskich znalazło się w posiadaniu Niemców.

Dwór znajdujący się w Krzemieniewie został wybudowany około XIX wieku. Jest to budynek murowany, parterowy, do którego prowadzi aleja lipowa.

Źródła wiedzy
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • T. Gasztold, W., M. Zybajło, Miasto I Gmina Czarne. Zarys Dziejów, Wyd. Zarząd Gminy Czarne, Towarzystwo Miłośników Ziemii Człuchowskiej, Czarne - Człuchów 2001.
  • Wiktor Zybajło, Dzieje wsi i parafii Krzemieniewo w XIV-XIX wieku [w:] Naji Goche. Magazyn Regionalny Społeczno Kulturalny, Cykl: Nasze wsie i miasta, NG 37.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Wałowa 10/3, 84-200 Wejherowo
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
tel. + 48 58 778-21-30,
tel. kom +48 505-505-016

 

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Najpopularniejsze regiony