Twój koszyk jest pusty

Pałac w Rudnie

pałac w Rudnie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat otwocki, gmina Kołbiel

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
wystawiony na sprzedaż
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Rudnie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Rudnie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Rudno od niepamiętnych czasów aż do XVIII wieku – z krótką przerwą pod koniec XVI stulecia, kiedy należało do Grabianków – było własnością Rudzińskich. W końcu XVIII wieku przeszło na Niszczyckich. Od 1791 roku pozostawało w posiadaniu Marcina Chrzanowskiego (zm. 1811), następnie jego córki Zuzanny zamężnej z sędzią pokoju Walentym Markowskim, posłem łukowskim. Później w rękach syna Zuzanny i Walentego Markowskich Władysława, następnie Właszewskich, Pełszyńskich i Świętochowskich, najpierw Zygmunta Świętochowskiego, potem jego syna Romana, który był ostatnim właścicielem majątku. Majątek w późnych latach dwudziestych liczył 310 hektarów.

Pałac

Klasycystyczny pałac w Rudnie powstał około 1800 roku, zapewne dla Marcina Chrzanowskiego, chorążego warszawskiego, i uznawany jest za dzieło utalentowanego architekta Hilarego Szpilowskiego (1753–1827), autora pałaców w Małej Wsi, Luberadzu, Słubicach oraz Walewicach (poza granicami obecnego województwa mazowieckiego). Jest budowlą piętrową, nakrytą dachem czterospadowym, z portykiem kolumnowym w wielkim porządku poprzedzającym wejście i zamkniętym trójkątnym frontonem. Tylko dolne okna elewacji otrzymały nadokienne zwieńczenia w formie trójkątnych naczółków. Elewacja ogrodowa skomponowana została w charakterystyczny dla Szpilowskiego sposób: boczne ryzality szerokości trzeciej części elewacji zamykają wyniesiony nieco ku górze taras. Rozwiązanie to pojawiło się już wcześniej w Walewicach, Słubicach i w zmodyfi kowanej nieco formie w Luberadzu. Narożnik jednego z ryzalitów przebity został na obu kondygnacjach małymi loggiami-balkonami, otwierając tym samym wnętrza pierwszego piętra na park. Choć pałac jest budowlą klasycystyczną, to wciąż w barokowy jeszcze sposób typowy dla Szpilowskiego bel-étage znalazł się na piętrze. Jego kulminacją jest wielka sala na planie litery L przedzielona portykiem z czterech doryckich kolumn.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.