Twój koszyk jest pusty

Pałac w Kołbieli

pałac w Kołbieli

Autor: Piotr Libicki

pałac w Kołbieli

Autor: Tomek Szejnoch, 2020 r.

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat otwocki, gmina Kołbiel

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Niszczejący

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Kołbieli

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Kołbieli. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Stara Wieś była pierwotnie, tak jak dziś, częścią Kołbieli – gniazda i własności Kołbielskich, aż do śmierci w 1622 roku ostatniego z rodu Krzysztofa Kołbielskiego i Anny z Kołbielskich Gerszewskiej. Później, w XVII i XVIII wieku, należała do Grabianków, w tym około 1636 roku Bartłomieja Grabianki, stolnika czerskiego, a w 1783 roku Jacentego Grabianki, starosty mszanieckiego. Z końcem XVIII wieku i w pierwszej połowie XIX stulecia w rękach kolejno Chrzanowskich, Markowskich i Dąbrowskich. Wówczas istniała już niezależna od Kołbieli miejscowość Stara Wieś. Od 1866 roku Stara Wieś należała do Józefa Zamoyskiego (1835–1878), działacza gospodarczego i kulturalnego, prezesa Warszawskiego Towarzystwa Wyścigowego, jednego z inicjatorów powołania Towarzystwa Kredytowego m. st. Warszawy, zaangażowanego w budowę Kolei Nadwiślańskiej, przyjaciela Wokulskiego z Lalki Prusa. Śmierć czterdziestotrzyletniego przedsiębiorczego hrabiego miała w niejednej sprawie pokrzyżować plany „Stachowi”. Po bezpotomnej śmierci Józefa Zamoyskiego Starą Wieś objął Tomasz Zamoyski, a następnie jego syn Maurycy (1871–1939), niezwykle znany i zasłużony dla niepodległości Polski polityk, współpracownik Romana Dmowskiego, działacz Ligi Narodowej, podczas I wojny wiceprezes Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, reprezentant sprawy polskiej wobec mocarstw zachodnich w czasie I wojny światowej, kandydat na prezydenta Polski w 1922 roku, piętnasty ordynat na Zamościu. W rękach Zamoyskich Stara Wieś pozostawała do końca.

W 2017 roku pałac został sprzedany. Nowy właściciel zaplanował remont, który ma przekształcić go w nowoczesny obiekt  konferencyjny z basenem, restauracją i częścią hotelową.

Pałac

Dwór wzniesiony został w latach siedemdziesiątych XIX wieku dla Józefa Zamoyskiego, działacza gospodarczego i kulturalnego, założyciela wzorowego gospodarstwa w Starej Wsi. Bardziej przypomina niedużą miejską willę z Alei Ujazdowskich w Warszawie niż ziemiańską siedzibę. Autorem projektu jest najprawdopodobniej utalentowany warszawski architekt Leandro Marconi (1834––1919), syn Henryka Marconiego, autor późniejszego pięknego pałacu w Brzeźnie, a w stolicy takich budowli, jak niezachowana do dziś synagoga na Tłomackiem, pałac Konstantego Zamoyskiego na ul. Foksal czy współczesne starowiejskiemu dworowi wille w Alejach Ujazdowskich Wernickiego, Sobańskich i Raua. Zwarta piętrowa bryła, zróżnicowana zarówno w elewacji frontowej, jak ogrodowej skrajnymi ryzalitami, odwołuje się do tradycji renesansowej willi włoskiej. Niewykluczone, że dwukolumnowy joński portyk wspierający balkon dostawiony został dopiero z początkiem XX wieku. Naroża budowli boniowane, a okna w dekoracyjnych obramieniach zwieńczone w dolnej kondygnacji naczółkami zamkniętymi odcinkowymi łukami.

Młyn

Młyn znajdujący się Kołbieli został wybudowany przez właściciela pałacu hr. Józefa Zamoyskiego w latach 1871-1872. Wraz z folwarkiem stanowiły "wzorowe gospodarstwo rolne" tamtego okresu. W budynku zachowała się większość układu produkcyjnego, drewniane stropy oraz maszyny młynarskie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013, korekta: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia: Piotr Libicki, Tomek Szejnoch, 2020 r.


Zdjęcia pałacu w Kołbieli

Pałac w Kołbieli

Pałac w Kołbieli

Autor: Tomek Szejnoch, 2020 r.
Pałac w Kołbieli

Pałac w Kołbieli

Autor: Tomek Szejnoch, 2020 r.
Pałac w Kołbieli

Pałac w Kołbieli

Autor: Tomek Szejnoch, 2020 r.

Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.