Twój koszyk jest pusty
Liczba produktów w koszku: 0.
Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat otwocki, gmina Kołbiel
Rodzaj obiektu: | Pałac |
Zastosowanie: | własność prywatna |
Stan zachowania: | Niszczejący |
Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Kołbieli. Poznaj jego historię. Miłego czytania!
Stara Wieś była pierwotnie, tak jak dziś, częścią Kołbieli – gniazda i własności Kołbielskich, aż do śmierci w 1622 roku ostatniego z rodu Krzysztofa Kołbielskiego i Anny z Kołbielskich Gerszewskiej. Później, w XVII i XVIII wieku, należała do Grabianków, w tym około 1636 roku Bartłomieja Grabianki, stolnika czerskiego, a w 1783 roku Jacentego Grabianki, starosty mszanieckiego. Z końcem XVIII wieku i w pierwszej połowie XIX stulecia w rękach kolejno Chrzanowskich, Markowskich i Dąbrowskich. Wówczas istniała już niezależna od Kołbieli miejscowość Stara Wieś. Od 1866 roku Stara Wieś należała do Józefa Zamoyskiego (1835–1878), działacza gospodarczego i kulturalnego, prezesa Warszawskiego Towarzystwa Wyścigowego, jednego z inicjatorów powołania Towarzystwa Kredytowego m. st. Warszawy, zaangażowanego w budowę Kolei Nadwiślańskiej, przyjaciela Wokulskiego z Lalki Prusa. Śmierć czterdziestotrzyletniego przedsiębiorczego hrabiego miała w niejednej sprawie pokrzyżować plany „Stachowi”. Po bezpotomnej śmierci Józefa Zamoyskiego Starą Wieś objął Tomasz Zamoyski, a następnie jego syn Maurycy (1871–1939), niezwykle znany i zasłużony dla niepodległości Polski polityk, współpracownik Romana Dmowskiego, działacz Ligi Narodowej, podczas I wojny wiceprezes Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, reprezentant sprawy polskiej wobec mocarstw zachodnich w czasie I wojny światowej, kandydat na prezydenta Polski w 1922 roku, piętnasty ordynat na Zamościu. W rękach Zamoyskich Stara Wieś pozostawała do końca.
W 2017 roku pałac został sprzedany. Nowy właściciel zaplanował remont, który ma przekształcić go w nowoczesny obiekt konferencyjny z basenem, restauracją i częścią hotelową.
Dwór wzniesiony został w latach siedemdziesiątych XIX wieku dla Józefa Zamoyskiego, działacza gospodarczego i kulturalnego, założyciela wzorowego gospodarstwa w Starej Wsi. Bardziej przypomina niedużą miejską willę z Alei Ujazdowskich w Warszawie niż ziemiańską siedzibę. Autorem projektu jest najprawdopodobniej utalentowany warszawski architekt Leandro Marconi (1834––1919), syn Henryka Marconiego, autor późniejszego pięknego pałacu w Brzeźnie, a w stolicy takich budowli, jak niezachowana do dziś synagoga na Tłomackiem, pałac Konstantego Zamoyskiego na ul. Foksal czy współczesne starowiejskiemu dworowi wille w Alejach Ujazdowskich Wernickiego, Sobańskich i Raua. Zwarta piętrowa bryła, zróżnicowana zarówno w elewacji frontowej, jak ogrodowej skrajnymi ryzalitami, odwołuje się do tradycji renesansowej willi włoskiej. Niewykluczone, że dwukolumnowy joński portyk wspierający balkon dostawiony został dopiero z początkiem XX wieku. Naroża budowli boniowane, a okna w dekoracyjnych obramieniach zwieńczone w dolnej kondygnacji naczółkami zamkniętymi odcinkowymi łukami.
Młyn znajdujący się Kołbieli został wybudowany przez właściciela pałacu hr. Józefa Zamoyskiego w latach 1871-1872. Wraz z folwarkiem stanowiły "wzorowe gospodarstwo rolne" tamtego okresu. W budynku zachowała się większość układu produkcyjnego, drewniane stropy oraz maszyny młynarskie.
Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013, korekta: Nina Herzberg-Zielezińska
Zdjęcia: Piotr Libicki, Tomek Szejnoch, 2020 r.
Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".
Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.
Opis książki od wydawcy:
Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.
Współautor publikacji: Marcin Libicki
ISBN: 978-83-7301-826-6
Ostatnie wydanie: 2013 r.
Nakład książki został wyczerpany
Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.
Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
Kontakt z redakcją: