Twój koszyk jest pusty

Dwór w Radachówce

dwór w Radachówce

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat otwocki, gmina Kołbiel

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Radachówce

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Radachówce. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W drugiej połowie XVIII wieku Radachówka należała do Suffczyńskich, w tym do Kaspra Suffczyńskiego (zm. 1759), chorążego czerskiego i kasztelana sochaczewskiego, oraz Michała Suffczyńskiego (1718–1796), kasztelana czerskiego. W XIX wieku w rękach Sybilskich – właścicieli działającej tu huty szkła, Fryczów, Modzelewskich, około 1900 roku Mieczysława Pfeiffera, a następnie jego córki Haliny zamężnej z Karolem Stanisławem Szlenkierem. Potem własność Ksawerego Mieczysława Karola Szlenkiera. Radachówka do dziś pozostaje w rękach rodziny Szlenkierów – wybitnych i zasłużonych przemysłowców warszawskich XIX i XX wieku, których piękny pałac w Warszawie na placu Dąbrowskiego jest dziś siedzibą ambasady włoskiej. Jeden ze Szklenkierów – Karol Ksawery Szlenkier – był kawalerem maltańskim.

Dwór

Ten nadzwyczaj urokliwy, pozostający w rękach przedwojennych właścicieli drewniany dwór to doskonały przykład niewielkiej ziemiańskiej siedziby, jaka wraz z zamożniejszymi klasycystycznymi dworami i stosunkowo nielicznymi pałacami tworzyła krajobraz Mazowsza. Dwory jak ten, po wojnie odebrane prawowitym właścicielom, przez krótki czas użytkowane przez szkołę, pocztę lub ośrodek zdrowia, popadały w ruinę i wkrótce znikały na zawsze. Czasem pozostały po nich parki lub pojedyncze drzewa. Dwór w Radachówce powstał około 1900 roku dla Mieczysława Pfeiffera, parterowy, nakryty niskim dachem czterospadowym z wystawkami od frontu i od ogrodu. W elewacji frontowej drewniany ganek, w elewacji ogrodowej – weranda. Frontowy ganek dodano pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy dwór wykorzystany został przez Andrzeja Wajdę jako scenografia do filmu Panny z Wilka. Przecież bez ganku dwór polski obyć się nie może! Dowodzą tego również dwory w Kucharach-Skotnikach, Strzegocinie i Sokulach. Wyobrażenie to ukształtowane zostało z początkiem XX wieku w ramach zyskującego na popularności stylu polskiego i trwa do dziś.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.