Twój koszyk jest pusty

Pałac w Janowie

  • pałac w Janowie

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Mińsk Mazowiecki

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
Zespół Szkół Agrotechnicznych w Janowie
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Janowie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Janowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Janów należał do Chyłkowskich, w tym w 1783 roku szambelana Chyłkowskiego. W XIX wieku właścicielami Janowa byli: w 1816 roku Lesiewscy, w 1843 Gustaw de Prechamps, w 1844 roku Antoni Gisiler, potem Anna Szamowolska, Nikodem Zarzelski, w 1853 roku Aleksandra Wysocka-Bull, a następnie w 1859 roku August Trzetrzewiński. Na początku XX wieku własność Marii z Buczyńskich Filewiczowej, a następnie Lucjana i Cecylii z hr. Potockich Ceglińskich. W latach dwudziestych właścicielem majątku liczącego 90 hektarów był Lucjan Cegliński.

Pałac

W miarę rozwoju badań nad polskim odrodzeniem coraz częściej w krakowskich Sukiennicach, tarnowskim i sandomierskim ratuszu, w kamienicach zyskujące-go na popularności Kazimierza nad Wisłą dopatrywano się ducha prawdziwie polskiej architektury. One też stawały się inspiracją dla niektórych, wznoszonych z początkiem XX wieku budowli w „stylu narodowym”, zanim ostatecznie w wyniku kilku wystaw, konkursów i publikacji przyjął się powszechnie styl pol-ski, łączący elementy rezydencjonalnej architektury baroku z motywami klasycystycznymi epoki stanisławowskiej i pewną domieszką modernizmu. Dobrym tego przykładem jest pałac w Janowie, wzniesiony najprawdopodobniej pomiędzy 1911 a 1914 rokiem dla Lucjana Ceglińskiego i jego żony Cecylii z Potockich. Choć posiada on właściwie klasycystyczno-barokową strukturę – piętrowy nakryty dachem uskokowym, z ryzalitem zwieńczonym trójkątnym naczółkiem z herbami Pilawa i Topór, poprzedzony czterokolumnowym portykiem wspierającym balkon – to dzięki renesansowej attyce odwołującej się do krakowskich Sukiennic zyskuje neorenesansowy charakter. Polski neorenesans nie przyjął się szeroko jako styl narodowy, choć jeszcze przed I wojną światową, w 1913 roku, w formach tych wzniesiony został w Warszawie Trzeci Most, czyli most Mikołajewski, późniejszy most Poniatowskiego, zaprojektowany przez Stefana Szyllera. W okresie międzywojennym na słynną Powszechną Wystawę Krajową w Poznaniu w 1929 roku w stylu neorenesansu polskiego wzniesiono monumentalny budynek Pałacu Rządowego, późniejsze Collegium Chemicum. Prawdziwe jednak triumfy polski neorenesans święcił po II wojnie światowej, kiedy w Warszawie powstawała Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa, a w samym sercu pięła się w górę ikona stolicy – Pałac Kultury i Nauki. Nawiązująca do polskiego odrodzenia ornamentyka tych budowli każe w nich widzieć przykłady narodowo-socrealistycznego stylu lat pięćdziesiątych XX wieku, ale również specyficzną kontynuację artystycznych założeń pałacu w Janowie. Na Mazowszu do polskiego renesansu odwołują się również pałace w Głuchowie oraz Krzykosach.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.