Twój koszyk jest pusty

Pałac w Mińsku Mazowieckim

pałac w Mińsku Mazowieckim

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Mińsk Mazowiecki

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
Miejski Dom Kultury i Biblioteka Miejska
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Mińsku Mazowieckim

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Mińsku Mazowieckim. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1421 roku właścicielem wsi Mensko, dzisiejszego Mińska, był Jan z Gościańczyc, który cieszył się przywilejami otrzymanymi od księcia Janusza Starsze-go Mazowieckiego. Jakub, potomek Jana, zwący się Gościańskim, w 1471 roku wszedł w posiadanie miejscowości i zaczął się pisać „z Mińska”, stając się protoplastą Mińskich. Córka Andrzeja Mińskiego, kasztelana zakroczymskiego, Anna sprzedała w początkach XVI wieku część dóbr Mikołajowi Wolskiemu, kasztelanowi sandomierskiemu, który w najbliższym sąsiedztwie założył miasto Sendomierz. Nie przetrwało ono zbyt długo i już pod koniec XVI wieku na powrót zlało się z Mińskiem. W tym czasie właścicielami Mińska byli Leśniowolscy, po nich Jan Chlebowicz, podskarbi koronny, następnie Warszyccy, w których rękach miejscowość pozostawała przez cały XVII wiek, wśród nich Stanisława Warszyckiego, wojewody mazowieckiego, marszałka Trybunału Koronnego, kasztelana krakowskiego, zmarłego w 1681 roku. W XVIII wieku własność Opalińskich, w tym wojewody mazowieckiego Leona Wojciecha Opalińskiego, następnie Borzęckich, w tym w 1783 roku Piotra Borzęckiego, syna Aleksandra, podstolego koronnego. Po śmierci Piotra Borzęckiego dobra mińskie kupił w 1806 roku hr. Stanisław Jezierski, późniejszy poseł na Sejm Królestwa Polskiego. Od 1874 roku aż do końca własność Dernałowiczów, w tym w 1909 roku i w latach dwudziestych Seweryna Doria-Dernałowicza. Majątek liczył wówczas 1680 hektarów.

Pałac

Pod klasycystyczną szatą pałacu, ukształtowanego ostatecznie w latach 1825–1828 dla Stanisława Jezierskiego, kryją się mury kilkakrotnie przebudowywanej siedziby, której początek dał zameczek czy też obronny dwór z XVI wieku. Była to budowla piętrowa, na planie wydłużonego prostokąta, z czterema narożnymi okrągłymi wieżami. W trzeciej ćwierci XVII wieku, z inicjatywy wojewody mazowieckiego, kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego, renesansowy dwór obronny przebudowano na pałac, zastępując okrągłe wieże kwadratowymi alkierzami. Na osi dworu pojawiła się charakterystyczna dla wielu barokowych już założeń obszerna sień na przestrzał. Sto lat później, w trzeciej ćwierci XVIII wieku, pomiędzy alkierzami w bocznych elewacjach wbudowano dwie kondygnacje dwuarkadowych loggii, co otworzyło rezydencję na istniejący tu zapewne od XVII wieku ogród włoski. Widziany z boku pałac mógł przypominać serliowskie w genezie włoskie wille w rodzaju willi Chigi w Cetinale w Toskanii czy ich polski, podkrakowski odpowiednik –willę Justusa Decjusza w Woli Justowskiej z początku XVII wieku. Wielka więc szkoda, że loggie te zamurowano przy okazji kolejnej przebudowy. Przebudowa z lat dwudziestych XIX wieku nadała ostatecznie pałacowi charakter klasycystyczny. W jej wyniku pałac zyskał dodatkową kondygnację mezzanina, której cofnięta ściana w obu elewacjach pozwoliła na umieszczenie tarasów między dawnymi alkierzami. Część środkową zryzalitowano, opilastrowano wielkim porządkiem jońskim wspartym na boniowanym „cokole” parteru i zwieńczono monumentalnym trójkątnym naczółkiem. W elewacji ogrodowej środkowy ryzalit również rozczłonkowano dwiema parami pilastrów. Przed ryzalitem pojawił się spoczywający na filarach taras pierwszego piętra. W wyniku zamurowania wcześniejszych loggii alkierze zamieniły się w narożne ryzality. Ta organiczna przemiana wieży w alkierz i alkierza w ryzalit, z jaką mamy do czynienia w mińskim pałacu, doskonale oddaje ewolucję jednego z podstawowych motywów architektury rezydencjonalnej na przestrzeni kilkuset lat. Wieża od wczesnego średniowiecza pełniła funkcje obronne oraz pozostawała znakiem feudalnej dominacji. W epoce nowożytnej, wraz z pojawieniem się nowej koncepcji siedziby jako miejsca bardziej zamieszkiwania niż obrony, po wieży pozostały wysunięte i wyniesione nieco naroża budynku, przybierające nieraz formę narożnych alkierzy, tak bardzo lubianych w architekturze polskich dworów XVIII wieku. Ostatecznie cieniem średniowiecznych wież stały się mniej lub bardziej wyłamane z elewacji skrajne ryzality. Dopiero XIX wiek z charakterystycznym retrospektywnym podejściem do historii znów przywołał wieże w neogotyckich dworach i pałacach. Park założono współcześnie z siedemnastowiecznym pałacem jako ogród włoski. W XIX wieku z inicjatywy Jezierskich przekształcony został na krajobrazowy, z osiami widokowymi i włączeniem w kompozycję parkową rzeczki Srebrnej. Ponownie przekształcony po 1874 roku dla Dernałowiczów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.