Twój koszyk jest pusty

Dwór w Starej Niedziałce

dwór w Starej Niedziałce

Autor: Piotr Libicki

dwór w Starej Niedziałce

Autor: Andrzej Łuczyński

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Mińsk Mazowiecki

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Starej Niedziałce

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Starej Niedziałce. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Co najmniej do 1783 roku właścicielami byli Niedziałkowscy. W XIX wieku majątek należał do Jezierskich, w tym w 1865 roku do hr. Karola Jezierskiego, a później Róży z Jezierskich Tadeuszowej Chłapowskiej. Od 1874 roku własnośćFranciszka Rudzkiego, od 1879 roku Komorowskich, potem w częściach Żydów Moszkowicza Minca, Jankiela, Goldrejcha, następnie od 1890 roku Józefa Urbanowicza i w końcu od 1895 roku Jana Schielego. W rękach rodziny Schiele majątek pozostawał do końca. Ostatnim właścicielem był Mieczysław Karol Schiele, którego majątek u schyłku lat dwudziestych liczył 362 hektary.

Dwór

Dwór wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, być może pod koniec stulecia, przez Jana Schielego. Klasycyzujący, parterowy, z ryzalitem na osi elewacji frontowej i ogrodowej, przechodzącym w zwieńczoną trójkątnym naczółkiem wystawkę w dwuspadowym dachu. W wyniku ostatniego remontu dwór zyskał od frontu portyk w wielkim porządku, złożony z dwóch par kolumn niosących trójkątny fronton z herbem Pobóg w tympanonie. Herb ten nie odnosi się do historycznego właściciela, ale... obecnego. Trudno najwyraźniej zamieszkiwać dawną ziemiańską siedzibę bez kolumnowego ganku i stygmatu rycerskości, jakim wciąż pozostaje herbowa tarcza. Do dworu przylega przybudówka, przekształcona w ostatnich latach.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki,  Andrzej Łuczyński, dwory.cal24.pl (udostępniono za zgodą autora)


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.