Podziel się:

Zapoznaj się z historią dworu w Nowej Wsi

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Nowej Wsi. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W 1803 r. Nową Wieś kupił podczaszy inowrocławski Tomasz Górski. Po jego śmierci w 1818 r. majątek został podzielony między dzieci. Nowa wieś przypadła Franciszkowi Górskiemu. W 1867 r. majątek odziedziczył jego syn Franciszek Ksawery Lucjan Górski. Od 1880 r. Nowa Wieś należała do dr med. Józefa Handelsmana. Po pięciu latach wyjechał on do Warszawy, a na licytacji majątek kupił Maurycy Mamrot. Kolejna zmiana właściciela nastąpiła w 1888 r. kiedy Nową Wieś od Ernestyny Mamrot kupił Stanisław Wodzyński. W 1919 r. zadłużony majątek zakupił Alfred J. Koch. Nie spłacił on jednak długów i w 1924 r. komornik zajął nieruchomość. Rok później Nową Wieś w dzierżawę wziął Fryderyk Ganter, który potem kupił ją na licytacji. W 1946 r. majątek przeszedł na rzecz Skarbu Państwa.

Niszczejący bezstylowy, piętrowy, murowany dwór z dwuspadowym dachem jest własnością prywatną i znajdują się w nim mieszkania lokatorskie. Obok budynku zachowały się resztki parku.

Źródła wiedzy
  • Lesiak H., Szlakiem dworów regionu kutnowskiego, Kutno 2007, s. 81-82.
  • Lesiak H., Wieś i dwór w powiecie kutnowskim (zarys dziejów w XIX i I połowie XX wieku), część I, Kutno 2003, s. 107-109.

Opracowała: Aleksandra Szafrańska-Dolewska, zdjęcia: wizytacja terenowa 2008 r.