Twój koszyk jest pusty

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo łódzkie, powiat kutnowski, gmina Krzyżanów

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Nieistniejący
Zespół:
dworsko-parkowy
Skład zespołu:
dwór, park

Zapoznaj się z historią dworu w Goliszewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Goliszewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVI w. właścicielami Goliszewa byli Goliszewscy herbu Jelita. W XVIII w. Antoni Goliszewski był stronnikiem Augusta III i komornikiem ziemskim łęczyckim. Przed 1820 r. majątek był własnością Walentego Kalińskiego i jego żony Magdaleny ze Stokowskich, a potem Józefa Gamrata, który wcześniej go dzierżawił. Gdy w 1822 r. Gamrat zmarł Goliszew odziedziczyły jego dzieci: Hipolit, Marianna i Julita. Trzy lata później odkupił go od nich Michał Sikorski, mąż Marianny. Kolejnym właścicielem był Jan Chrzciciel vonn Predelles de Palmeart, który kupił go w 1835 r. Zmarł dwa lata później zostawiając żonę Sabinę ze Zborowskich i cztery nieletnie córki: Magdalenę, Floriannę, Henrykę i Ludwikę. Sabina powtórnie wyszła za mąż za Jana Palmera i urodziła mu sześcioro dzieci. Zmarła w 1854 r., a Jan odkupił od jej sukcesorów majątek w Goliszewie. W 1867 r. majątek kupił Aleksander Bogusz. Ostatnimi właścicielami majątku przed II wojną światową byli Karol i Bronisława Wysoccy. Karol zmarł w 1928 r. Majątek po nim odziedziczył syn Tadeusz Wysocki. W 1939 r. wywiózł swoją rodzinę do Warszawy, a sam wziął udział w wojnie obronnej. Majątek w Goliszewie został w 1945 r. upaństwowiony i rozparcelowany.

Dwór w Goliszewie był budynkiem murowanym, parterowy, z mieszkalnym poddaszem. Został doszczętnie zniszczony po 1945 r. Taki sam los spotkał otaczający go park.

Źródła wiedzy
  • Lesiak H., Szlakiem dworów regionu kutnowskiego, Kutno 2007, s. 240-241.
  • Lesiak H., Wieś i dwór w powiecie kutnowskim (zarys dziejów w XIX i I połowie XX wieku), część II, Kutno 2003, s. 80-81.

Opracowała: Aleksandra Szafrańska-Dolewska

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.