Twój koszyk jest pusty

Dwór w Brzeziu

  • dwór w Brzeziu lata 90-te XX w.

    Autor: Piotr Libicki, lata 90. XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
nieznane

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Brzeziu

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Brzeziu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Parterowy dwór z piętrowym ryzalitem, zawierającym główne wejście poprzedzone prostym gankiem, dźwigającym taras pierwszego piętra, bez wdzięku i jakichkolwiek aspiracji estetycznych, zbudowany około 1880 roku.

Brzezie wymieniane jest w dokumentach od 1338 roku, kiedy to było własnością Felicji, żony Mikołaja z Topoli. W XVI wieku własność kolejno Siedlemińskich i Chwalibogowskich. W XVII wieku jako część majętności gołuchowskiej w rękach marszałka koronnego Stanisława Przyjemskiego, a później Opalińskich, Mostowskich, a od końca XVIII wieku Bogdańskich, w których rękach pozostawało co najmniej do 1846 roku. Później należało do Mikorskich, Skoroszewskich, Siemińskich, a następnie niemieckich rodzin von Beckerów i baronów von Leesen.

W roku 1939 właścicielką Brzezia była Niemka Joanna z von Beckerów baronowa von Leesen. Majątek w 1926 roku liczył 582 hektary.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90. XX w.


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.