Twój koszyk jest pusty

Pałac w Borucinie

pałac w Borucinie

Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Stan zachowania:
Dobry
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Borucinie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Borucinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Niewielki pałac zapewne z połowy XIX wieku powiększony o dwa skrzydła – jedno skromniejsze, a po przeciwnej stronie bardziej okazałe, które stało się de facto nową fasadą główną. Ta rozbudowa nastąpiła około 1884 roku. Nowa elewacja frontowa była zapewne wzorowana na fasadzie nieodległego Kowalewa – piętrowa o formach klasycyzujących, z pseudoryzalitem zawierającym główne wejście na osi, zwieńczonym trójkątnym frontonem i poprzedzonym gankiem o dwóch filarach dźwigających balkon pierwszego piętra. Skrzydło nakryte wysokim dachem czterospadowym.

Borucin występuje w dokumentach co najmniej od 1412 roku. W drugiej połowie XVI wieku i pierwszej XVII własność Wysockich, a w XVIII wieku Wolskich. W 1846 roku sprzedany niemieckiemu Żydowi Mosesowi Krugerowi, który w roku 1862 sprzedał Borucin Edwardowi Tomickiemu. W 1893 roku właścicielem był Niemiec Fritz Becker, a od jego śmierci w roku 1930 do drugiej wojny światowej wdowa po nim Joanna Emma Becker i ich czwórka dzieci. Historia własności Borucina, Kuczkowa i wielu innych majątków zaprzecza legendzie, jakoby sprzedaż majątków polskich w ręce niemieckie była rzadkością. Aczkolwiek nie ulega kwestii, że własność niemiecka po 1870 roku, to jest po zjednoczeniu Niemiec, w Wielkopolsce kurczyła się. Jedną z przyczyn była działalność niemieckiej, rządowej, antypolskiej Komisji Kolonizacyjnej (1886-1918), która mając na celu wykupywanie ziemi z rąk polskich, windowała ceny ziemi w Poznańskiem i powodowała tak zwany Ostflucht – exodus Niemców, którzy sprzedawszy majątki w Wielkopolsce, mogli za te same pieniądze kupić większe w rdzennych Prusach. Jeszcze jeden dowód na to, że gdy państwo ingeruje zbytnio w sprawy gospodarcze, osiąga efekt odwrotny do zamierzonego.

W 1930 roku właścicielem Borucina był Niemiec Fritz Becker. Majątek w 1926 roku liczył 260 hektarów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.