Twój koszyk jest pusty

Dwór w Ciechocinie

dwór w Ciechocinie

Autor zdjęcia: Radosław Kamiński, 2023

dwór w Ciechocinie

Autor zdjęcia: Radosław Kamiński

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat wejherowski, gmina Reda

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
mieszkania
Stan zachowania:
Częściowo odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Ciechocinie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Ciechocinie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Zapis nazwy tej miejscowości w niemieckich dokumentach ulegał licznym zmianom: Stechzin, Ziechotzin, Zechenczyn, Czegenczyn, Czechoczin, Ciechoczyn czy Ciechocino.

12 marca 1370 roku komtur gdański Konrad Zöllner von Rothenstein wydzielił Barnisławowi 37 łanów (ok. 4366 ha) ziemi w Ciechocinie wraz z osadnikami. W dokumentach nigdzie nie figuruje nazwa folwarku z tej wsi, jedynie na podstawie kilku aluzji można przyjmować, że istniał. Prawo zastrzeżone, jakie zachował dla siebie zakon krzyżacki w przypadku wałów zamkowych (koszenie trawy, do którego zostali zobowiązani mieszkańcy w przywileju założycielskim) wskazuje na istnienie w Ciechocinie dworku obronnego. Przypuszcza się, że Ciechocino i Rekowo przez długi czas były zarządzane wspólnie, ponieważ chłopi płacili czynsz i odrabiali pańszczyznę na rzecz Rekowa.

W 1773 roku jako pan dziedziczny w dokumencie występuje Przebendowski. W kwestii własności folwarku rozgorzał spór. Królewska Kamera Wojny i Domen w Kwidzynie rościła sobie do niego prawo, uważając go za przyległość starostwa puckiego. Natomiast Przebendowski twierdził, że królowie polscy nadali mu folwark jako własność dziedziczną, za co zapłacił gotówką. Skutkiem tych sporów mogło być przeniesienie w 1777 roku puckiego urzędu domen, który przedtem funkcjonował w Mrzezinie.

Ciechocińska wiejska karczma urzędowa w 1776 roku została oddana w dziedziczną dzierżawę. W 1789 roku Ciechocino było uznawane za królewską wieś z karczmą oraz 17 dymami podlegająca urzędowi domen w Pucku. W 1819 roku w konsekwencji regulacji chłopskich usamodzielniło się pięciu chłopów, którzy posiadali jeden łan i pięć morgów chełmińskich ziem. Według spisu prestacyjnego z roku 1823 dawny majątek starościński został spisany jako mający początkowo 19 łanów, jednak po wymierzeniu ziemi, która należała do karczmy i folwarku, okazało się, że ziemi było 29,5 łanów. Ziemie należące do karczmy posiadali: Rachel oraz Waldmann von Langelt. Wieloletnim zarządcą domen i urzędu domenalnego był rotmistrz i najwyższy urzędnik kameralny Meske. Po nim urząd ten sprawowali: Zwecker (1870), Wicht (1871), dzierżawca domen Carl Jangow (1875), dzierżawca domen Wessel (1881) oraz Strack. Wieś oraz folwarki domenalne były od najdawniejszych czasów rozdzielone. Dopiero około 1873 roku autorytarnie zatwierdzono ten podział przez nadanie folwarkowi domenalnemu nazwy Friedrichsau (folwark Ciechocino).

Dwór znajdujący się w Ciechocinie pochodzi z XIX wieku. Został on przebudowany w 1945 roku. Obecnie jest bardzo zaniedbany i pełni funkcje mieszkalne.

Źródła wiedzy
  • Franz Schultz, Dzieje powiatu wejherowskiego i puckiego, Gdańsk-Puck-Wejherowo 2011.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Radosław Kamiński (udostępniono za zgodą autora).

Więcej obiektów w gm. Reda

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.