Twój koszyk jest pusty
Liczba produktów w koszku: 0.
Przeczytaj więcej informacji o dworze w Pieleszewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!
Dnia 6 grudnia 1473 roku Pieleszewo (niem. Pelzau) pojawia się w nadaniu lennym na prawie chełmińskim dokonanym przez ówczesnego wojewodę pomorskiego i starostę puckiego Ottona von Machwica na rzecz Hansa Gössmanna.
Na tym terenie już w średniowieczu istniał folwark, młyn i browar.
W Pieleszewie osiedliła się szlachecka rodzina Pieleszewskich. Dnia 4 kwietnia 1678 roku wieś powróciła z zastawu gdańskiego do posiadłości Korony Polskiej i była potem zobowiązana do płacenia czynszu hrabiemu Przebendowskiemu do czasu, aż władza pruska wyzwoliła je z wszystkich zobowiązań i 11 maja 1786 roku otrzymały zapis dotyczący praw dziedziczenia.
Jako właściciele w aktach występują: Johann Theodor Schnaase, Ewald Schröder, podporucznik Kraaze, Gansague senior w 1836 roku, Gansauge junior, landrat von Platen w 1841 roku, von Schulz w 1847 roku, Thomasius, major Konrad von Dieskau Kuhn i Edelmann w 1905 roku.
Dwór został wybudowany w XIX wieku. Zachował się wraz z aleją wjazdową i starodrzewem. Obiekt jest obecnie w rękach dwóch właścicieli.
Legenda głosi, że miał tu przebywać Stefan Żeromski, goszcząc w tych stronach podczas pisania „Wiatru od morza”.
Ciekawostka:
Dnia 13 kwietnia 1907 roku w posiadłości Pelzau (Pielezewo) miał miejsce duży pożar. Wszystkie budynki karczmy, z wyjątkiem stodoły wraz z młynem i około 30 końmi zostały spalone. Życie stracił również woźnicka.
Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: Radosław Kamiński
Rodzaj obiektu: | Dwór |
Stan zachowania: | Dobry |
Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509
Kontakt z redakcją: