Mechelinki po raz pierwszy wymieniane są w źródłach z 1288 roku. Mściwój II 31 grudnia tego samego roku zezwolił klasztorowi cystersów w Oliwie na posiadanie dwóch łodzi, z których jedna miała cumować w Trzęsawicach, a druga w Mechelinkach, dla wsparcia dworu w Mostach. Obie łodzie były wolne od padatków, jednak książę zastrzegł, że obowiązkiem chłopów, łowiących na owych łodziach będzie karmienie oraz pilnowanie książęcych psów. W 1342 roku wielki mistrz Ludolf König wystawił cystersom oliwskim tzw. wielki przywilej, który potwierdzał im wszystkie posiadłości, przez wyliczenie oraz opisanie granic kompleksów dóbr. Wśród nich znajdowało się Niemiechowo oraz Mechelinki, z jedną łodzią dla wsparcia dworu w Mostach. Dokuemnt został powtórzony w transumpcie z 19 czerwca 1487 roku.
Historia Mechelinek związana jest z osadą Niemiechowo. Ostatnia wiadomość o tej osadzie pochodzi z 30 maja 1362 roku. Tego dnia biskup włocławski Maciej, który powołał się na dokument swojego poprzednika Wolimira z 1253 roku, oznaczył granice parafii oksywskiej. Wymienił jedenaście wsi wchodzących w jej skład, w tym również Niemiechowo. Dokument ten nie uwzględniał jednak Mechelinek. Niemiecki historyk H. Prutz uważał, że Niemiechowo było wcześniejszą nazwą Mechelinek. Jednak patrząc na powyższe informacje oraz na łączne wzmianki obu osad w 1342 roku, może nie być to trafna teza. Można natomiast przypuszczać, że Niemiechowo mogło być położone w pobliżu Mechelinek, ponieważ w późniejszym czasie były one małą wioską zagrodniczą zamieszkałą również przez rolników. Całkiem możliwe, że Mechelinki objęły sąsiednią osadę Niemiechowo. Za ową tezą przemawia dokument z 1362 roku, w którym nie wymieniono Mechelinek, a nie ma wątpliwości, że wówczas one istniały i należały do parafii oksywskiej. Podano natomiast zaginioną nazwę Niemiechowo.
Nad Zatoką Pucką, przy zjeździe do plaży stoi dość niepozorny budynek (być może dawny dwór), dziś pełniący funkcję kwatery agroturystycznej. Nieopodal znajduje się grupowy pomnik przyrody, czyli dwa jesiony wyniosłe o jakże historycznych imionach Świętopełk i Mściwoj, liczące ok.250 lat i mierzące w obwodzie 462 i 520 cm.