Twój koszyk jest pusty

Pałac w Wiązownie

pałac w Wiązownie

Autor: Dariusz Eggert

pałac w Wiązownie

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat otwocki, gmina Wiązowna

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
opuszczony, niedostępny
Stan zachowania:
Niszczejący
Zespół:
pałacowo-parkowy
Skład zespołu:
pałac, park, budynek administracyjny
Numer rejestru zabytków:
1230
Data wpisu:
18 Sie, 1983

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Wiązownej

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Wiązownej. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wieś Wiązowna wymieniana jest w źródłach już w XV wieku jako własność książęca. Pod koniec stulecia została sprzedana rodzinie Radzimińskich (inna pisownia: Radzymińskich). Około 1580 roku majątek stał się własnością Wojciecha Radzymińskiego, który był starostą litewskim. Kolejnym właścicielem w pierwszej połowie XVII wieku został Adrian Radzymiński, również starosta litewski. W późniejszym czasie dobra przeszły w ręce Opalińskich. Od połowy XVII wieku oraz w pierwszej połowie XVIII wieku jako właścicieli wymienia się Lubomirskich, a później Radziwiłłów. Pod koniec XVIII wieku majątek należał do miecznikowej litewskiej Marii z Lubomirskich Radziwiłłowej. Po jej śmierci Wiązowna przeszła w ręce Potockich. Kolejno od 1798 roku należała do pruskiego pułkownika Józefa barona de Maltzahn oraz jego rodziny. Po 1817 roku właścicielem dóbr był Michał Rydecki, a od 1827 roku Tadeusz Mostowski (minister w Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych i Policji Królestwa Polskiego, senator wojewody). W późniejszym czasie Wiązowna była przekazywana z rąk do rąk. Po parcelacji majątku, która nastąpiła w latach siedemdziesiątych XIX wieku, został on zakupiony wraz z pałacem i parkiem przez Szlenkierów. Od 1905 roku nowym właścicielem był Szymon Neuman, a w późniejszych latach jego spadkobiercy.

Pałac

Piętrowy pałac znajdujący się w Wiązownej ma nieregularną ale harmonijną bryłę. W części środkowej elewacji frontowej umiejscowiony jest pozorny ryzalit opięty boniowanymi lizenami, które zwieńczone zostały trójkątnym frontonem z półkolistym okienkiem w tympanonie i poprzedzony czterofilarowym gankiem niosącym taras. W bocznej elewacji znajduje się podobny filarowy ganek. Dolna kondygnacja wraz z filarami ganków jest boniowana. Dach jest mansardowy, a ponad nim wyrastają liczne kominy, które przywołują wspomnienia francuskiej architektury pierwszej połowy XVII wieku.

Pałac został wzniesiony w 1905 roku dla Szymona Neumana. Wcześniej stał tu pałacyk księżnej miecznikowej Marii Radziwiłłowej, który został zbudowany w 1787 roku, a otoczony był rozległym parkiem w stylu angielskim.

Źródła wiedzy
  • Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcia: Dariusz Eggert i Piotr Libicki (udostępniono za zgodą autorów).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.