Twój koszyk jest pusty

Dwór w Gołębiówce

dwór w Gołębiówce

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Kałuszyn

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Odrestaurowany
Zastosowanie:
własność prywatna

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Gołębiówce

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Gołębiówce. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVIII wieku Gołębiówka była własnością Rudzińskich, w tym w 1783 roku zapewne wojewodzica mazowieckiego Antoniego Rudzińskiego. W początkach XX wieku Gołębiówka należała do Zembrzuskich, w tym w 1909 roku do Wacława Zembrzuskiego. W latach dwudziestych właścicielem majątku liczącego 384 hektary był Wandalin Kucewicz. W 1928 roku odsprzedał on Gołębiówkę Jerzemu Zdziechowskiemu. Zdziechowski, urodzony w 1880 roku w Rozdole na Podolu, był ekonomistą, ministrem skarbu w rządzie RP w latach 1925–1926, działaczem Stronnictwa Narodowego, członkiem Rady Obozu Wielkiej Polski, posłem na sejm w latach 1922–1927, autorem wielu prac z zakresu ekonomii. Zmarł w 1975 roku w Krakowie. Księżna Maria Sapieżyna, córka Jerzego Zdziechowskiego, kurier w czasie II wojny światowej, więziona w latach 1942–1945 we Włoszech i w Berlinie, jest autorką niezwykle ciekawego pamiętnika Moje życie, mój czas wydanego w 2008 roku.

Dwór

Dwór w Gołębiówce z lat 1925–1927 należy do grupy mazowieckich dworów, jak Kuznocin, Dylew czy Osiek, wzniesionych w stylu polskim w jego bardziej barokowej i dworskiej odmianie aniżeli willowe i klasycyzujące dwory w Adamowiźnie, Kurczowej Wsi czy Ujazdowie. Choć wyczuwa się tu pewne modernistyczne napięcie w interpretacji barokowych form, jak wieloboczny ryzalit i alkierze w elewacji ogrodowej oraz arkadkowy portyk i półkolisto-schodkowy szczyt od frontu, to dworowi daleko jeszcze do niezwykle modernistycznego w wyrazie pałacu w Sinołęce, zaliczanego również do siedzib wzniesionych w stylu polskim. Parterowy, nakryty wysokim dachem łamanym, z cofniętą nieco piętrową częścią środkową, poprzedzoną trójarkadowym portykiem wspierającym balkon. Od ogrodu na osi wieloboczny ryzalit, którego piętro tworzy charakterystyczna dla stylu polskiego loggia kolumnowa nakryta dachem. Dwór od strony ogrodu otwiera się na rozległy krajobraz z licznymi stawami hodowlanymi na pierwszym planie.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.