Twój koszyk jest pusty

Dwór w Sinołęce

  • dwór w Sinołęce

    Autor: Piotr Libicki

    dwór

  • pałac w Sinołęce

    Autor: Andrzej Łuczyński

    pałac

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat miński, gmina Kałuszyn

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
zamieszkany, własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Sinołęce

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Sinołęce. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W XVII wieku Sinołęka należała do Cieciszowskich, w XVIII wieku do Zaborowskich, w tym w 1783 roku do rodziny Jana Zaborowskiego, sędziego czerskiego. W 1819 roku własność Łubińskich, potem Swinarskich, Malinowskich, a przynajmniej od 1829 roku Buczyńskich. Około 1900 roku wraz z ręką córki Lucjana Napoleona Buczyńskiego Sinołęka przeszła do Filewiczów. W 1909 roku i w końcu lat dwudziestych właścicielami Sinołęki byli Maria i Władysław Filewiczowie. Majątek w końcu lat dwudziestych liczył 654 hektary. Sinołęka była jednym z najlepiej prowadzonych gospodarstw sadowniczych w Polsce.

Dwór

Niewielki dwór, wzniesiony około 1830 roku zapewne dla Kacpra Buczyńskiego. Parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z czterokolumnowym drewnianym gankiem poprzedzającym wejście.

Pałac

Według wpisu do rejestru zabytków województwa mazowieckiego pałac opisywany dalej jako dwór według publikacji Pana Piotra Libickiego należy do najciekawszych ziemiańskich siedzib wzniesionych z początkiem XX wieku na Mazowszu. Nie posiada żadnej historycznej cechy polskiego dworu i żadnej, która w powszechnej świadomości za taką mogłaby uchodzić, a jednak uznawany jest za realizację utrzymaną w szerokim nurcie stylu polskiego. Piętrowy, a nie parterowy, ujęty nie alkierzami, ale skrzydłami przebitymi arkadowymi podcieniami, pozbawiony kolumnowego ganku, z półkolistym aneksem poprzedzającym wejście o triadzie półokrągło zamkniętych porte-fenêtres. Kompilacyjny, pozbawiony pełnej symetrii, lecz nie harmonii charakter elewacji ogrodowej tworzą dwa skrajne ryzality: jeden otwarty czterokolumnowym podcieniem na całej swej szerokości i drugi z kolistą wieżyczką przy wewnętrznym narożniku. Motyw serliany z dużymi oknami przywołuje wspomnienie rezydencjonalnej architektury angielskiej w subtelny sposób czerpiącej z klasycystycznego dziedzictwa szesnastowiecznych Włoch. Zresztą modernistyczny wyraz dworu w Sinołęce – brak dekoracji, proste formy, duże okna – wydaje się konsekwencją nawiązania do angielskiego country house –„domu wiejskiego” początków XX wieku. Dwór w Sinołęce wzniesiony został około 1910 roku dla dr. Władysława Filewicza i jego żony Marii z Bu-czyńskich według projektu Józefa Gałęzowskiego (1877–1963), autora zwycięskiego projektu na dwór Krasińskich w Opinogórze z 1908 roku. Projekt sinołęckiego dworu odbił się nie mniejszym echem w środowisku architektów i polskiego ziemiaństwa niż projekt dworu opinogórskiego. Wystawiono go w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1911–1912, a reprodukcje opublikowano w krakowskim „Architekcie” w 1911 roku. Jednak to bardziej zachowawczy dwór opinogórski, a nie modernistyczno-angiel-ski dwór w Sinołęce wyznaczył kierunek poszukiwań stylu narodowego, który ostatecznie zaowocował w okresie międzywojennym takimi realizacjami, jak Gołębiówka, Osiek, Kuznocin, Dylew czy Sierakówek, ale również Adamowizna, Ujazdówek, Kurczowa Wieś czy Sochaczew-Chodaków. Niewykluczone, że późniejsze otwarcie modernistyczne projekty w ramach konkursu na dwór Włodków w Niegowici z 1913 roku, zwłaszcza Kaliksta Krzyżanowskiego i Mieczysława Rzepeckiego, oraz modernistyczny rys wspomnianych już dworów w Osieku czy Gołębiówce były konsekwencją projektu dworu Gałęzowskiego dla Filewiczów w Sinołęce.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcia: Piotr Libicki, Andrzej Łuczyński, dwory.cal24.pl (udostępniono za zgodą autora).


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.