Twój koszyk jest pusty

Dwór w Rębowoli

dwór w Rębowoli

Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Belsk Duży

Rodzaj obiektu:
Dwór
Zastosowanie:
własność prywatna
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Rębowoli

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Rębowoli. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

W okresie międzywojennym własność Jaruzelskich.

Dwór

Dwór wzniesiony dla rodziny Jaruzelskich, zapewne w latach trzydziestych XX wieku, inspirowany modernistycznymi willami międzywojnia. Piętrowy, na planie kwadratu, z parterowymi przybudówkami z obu stron z charakterystycznymi półkolistymi aneksami. Wszystkie części nakryte płaskimi dachami. Zachowawczy charakter ma pilastrowa artykulacja ścian oraz tralkowa balustradka zamykająca półkolistą wnękę-loggię nad wejściem do dworu. „Ornament to zbrodnia” – mawiał architekt Adolf Loos, propagator modernizmu, a Peter Berlage, prekursor holenderskiego De Stijlu, zachęcał, by „pokazać nagą ścianę w całym jej gładkim pięknie, a wszelkie przeładowanie odrzucić jako przykre”. Dlatego też uczucie zbrodni i estetycznej przykrości odczuwamy, kiedy spoglądamy na te historyzujące ozdobniki dość nowoczesnej budowli. Ale czy ziemiańska architektura mogła przyjąć czyste formy architektury modernistycznej? Przecież modernizm wyrastał już z nowej epoki – epoki drapaczy chmur, fabryk, banków, autostrad, osiedli mieszkaniowych, epoki, która w całości odrzucała historię i artystyczne dziedzictwo minionych epok. Nie było więc w modernistycznym słowniku kształtu odpowiedniego dla dworu, który uwzględniałby cały rycersko-szlachecki bagaż tradycji. Byłoby to sprzeczne z paradygmatem modernizmu! Nie oznacza to jednak, by modernizm nie przenikał subtelnie do architektury ziemiańskiej lub też nie zabarwiał jej swym odcieniem. Dowodem tego dwory w Kluczewie, Krzykosach czy wznoszone w stylu polskim (!) dwory w Gołębiówce, Osieku, a nade wszystko w Sinołęce. Dwór w Rębowoli nie jest więc przypadkiem odosobnionym.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.