Twój koszyk jest pusty

Dwór w Wilczogórze

  • dwór Wilczogóra

    Autor: Piotr Libicki

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo mazowieckie, powiat grójecki, gmina Belsk Duży

Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Zniszczony
Zastosowanie:
nieznane

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Wilczogórze

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Wilczogórze. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Wyniesiona ponad równinę szlachecka siedziba góruje nad okolicą i niczym dawna rycerska stanica strzeże wsi, a w razie potrzeby chroni okolicznych mieszkańców. Niestety, to tylko wrażenie i pozorne podobieństwo do tak zwanego „domu wieżowego” czy też „kamienicy”, które do początku XVII wieku były dość rozpowszechnionymi rycersko-szlacheckimi siedzibami. W rzeczywistości ta piętrowa, nakryta dachem namiotowym zwarta kubiczna budowla z około 1840 roku to skrzydło starszego dworu, który nie przetrwał I wojny światowej. Wówczas przybudówka zaczęła pełnić funkcję właściwej siedziby, a wejściu od strony wzniesienia nadano reprezentacyjny charakter, poprzedzając je schodami, ozdobą frontowej elewacji przybudówki jest również dwukondygnacyjna wnęka na osi przedzielona balkonem.

W XVIII wieku własność kościelna, w XIX wieku, aż do lat trzydziestych – Kochanowskich, w tym w pierwszej kolejności Justyny ze Święcickich Kochanowskiej i jej męża Michała Kochanowskiego, a od jego śmierci w 1832 roku jego wnuka Edwarda Dembowskiego oraz Laury Kamieńskiej i Henryka Kamieńskiego. Michał Kochanowski (1757–1832), poseł na Sejm Czteroletni, powstaniec kościuszkowski, senator kasztelan i wojewoda Królestwa Polskiego, przeszedł do historii za sprawą próby zasztyletowania księcia Adama Ponińskiego jako sprawcy pierwszego rozbioru Polski. Edward Dembowski (ur. 1822), który po śmierci dziadka Michała Kochanowskiego odziedziczył wraz z innymi wnukami Wilczogórę, był synem kasztelana Leona Dembowskiego, a z powodu radykalnych poglądów społecznych – głosił program zniesienia własności prywatnej – zwany był czerwonym kasztelanicem. Zginął w czasie próby wywołania powstania w Rzeczpospolitej Krakowskiej w 1846 roku. Od 1838 roku Wilczogóra należała do Władysława Miniewskiego, od 1862 roku do Ireneusza Radyszkiewicza, od 1883 roku do Władysława Wołowskiego, a od 1909 roku do Stefana Bolesława Otto. W latach trzydziestych była własnością Wojciecha i Marianny Durajów. Po wojnie jako resztówka pozostała w rękach rodziny przedwojennych właścicieli.

Dom opuszczony, u progu ruiny. Parku brak. Efektowne położenie na wzniesieniu. Obok zabudowania nowego gospodarstwa.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu, Poznań 2013.
Zdjęcie: Piotr Libicki


Dwory i Pałace Wiejskie na Mazowszu

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie na Mazowszu".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie na Mazowszu" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Przewodnik dokumentujący ziemiańskie siedziby; prawie 600 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego. Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu to kolejna po bestsellerowych Dworach i pałacach wiejskich w Wielkopolsce książka-katalog-przewodnik poświęcona historycznym siedzibom ziemiańskim. W książce opisanych zostało 629 obiektów z terenu obecnego województwa mazowieckiego.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-826-6

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.