Twój koszyk jest pusty

Pałac w Dobromyśli

pałac w Dobromyśli lata 90-te XX w.
Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią pałacu w Dobromyśli

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Choczu. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Dobrej klasy artystycznej dwór z drugiej połowy XIX wieku, parterowy, z mezzaninem i trzykondygnacyjnym ryzalitem na osi zawierającym okazałe trójarkadowe wejście, z dość wysoką, okrągłą wieżą w narożniku. Dobramyśl jest doskonałym przykładem dziewiętnastowiecznej willi neorenesansowej. W XIX wieku czerpano bardzo obficie z renesansu na różne sposoby: nawiązywano do renesansowych pałaców miejskich, jak na przykład w Iłówcu, lub też willi wiejskich, i to zarówno w wersji palladiańskiej – na planie centralnym, z najwspanialszym tego przykładem w Lubostroniu – jak i w wersji znacznie częstszej, z niewysokim korpusem głównym, urozmaiconym wyższym od niego ryzalitem i wieżą w narożu, jak w Czeszewie, Dusinie, Gorzyczkach. Charakterystyczne jest otwarcie na otaczającą naturę, czego w tym stopniu nie czyniły rezydencje nawiązujące do średniowiecza, jak Kórnik, czy też rezydencje barokowe, jak Rydzyna.

W XVIII wieku Dobramyśl należała do Skoraszewskich. W 1794 roku majątek kupił Peter Gottfried Steremler, który w 1806 roku sprzedał go rodzinie George. W 1885 roku jako właścicielka występuje Waleria Modlibowska z domu George. Potem na krótko Dobramyśl stała się częścią majątku Drzeczkowo von Leesenów. W 1903 roku w rękach Kretschmera, od którego rok później Dobrąmyśl kupił baron Henryk von Heydebrandt.

Dobramyśl w 1933 roku należała do Niemca Henryka von Heydebrandta. Majątek w 1926 roku liczył 239 hektarów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Pałac
Numer rejestru zabytków:
998/A
Data wpisu do rejestru:
08 czerwiec 2027
Zastosowanie:
Mieszkania
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Osieczna

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.