Twój koszyk jest pusty

Dwór w Drobninie

Dworu w Drobninie lata 90-te XX w.
Autor: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Zapoznaj się z historią dworu w Drobninie

Przeczytaj więcej informacji o dworu w Drobninie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Nieduży dwór wzniesiony w 1852 roku przez ówczesnego właściciela Władysława Rychłowskiego, na miejscu starszego dworu zbudowanego przez Miłkowskiego, został radykalnie rozbudowany i de facto zamieniony na pałac po roku 1912 przez Stefana Ponikiewskiego. Okazały, choć parterowy korpus główny z piętrowymi ryzalitami po obu bokach i czterokolumnowym, zwieńczonym trójkątnym frontonem portykiem wielkiego porządku na osi, nakryty dachem dwuspadowym.

Miejscowość wspomniana po raz pierwszy w 1291 roku, kiedy niejacy Piotrowice sprzedali Drobnin Bogumiłowi Janowicowi z niedalekiej Górki. W XV wieku własność Borków z Osiecznej i Kostków, a w XVI i XVII wieku Borków Gostyńskich i Lubiatowskich. W 1677 roku majątek kupił Jan Opaliński. Pod koniec XVIII wieku właścicielem Drobnina był Jan Nepomucen Węgorzewski, a w 1828 roku Franciszka Szczerska. Potem miejscowość była w rękach kolejno Miłkowskich i Rychłowskich, następnie przeszła na Ponikiewskich, w tym Stanisława Ponikiewskiego, radcę Ziemstwa Kredytowego. Od 1910 roku gospodarował tu syn Stanisława, Stefan Ponikiewski (1881-1941), działacz społeczny, wybitny ziemianin, poseł na Sejm w 1920 roku. Zostawił dzieci: Kazimierza, poległego w bitwie nad Bzurą w 1939 roku, Augustyna, profesora rolnictwa i kawalera maltańskiego, oraz Teresę, profesora Akademii Rolniczej w Poznaniu.

W 1939 roku właścicielem Drobnina był Stefan Ponikiewski. Majątek w 1926 roku liczył 431 hektarów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90-te XX w.

Polecane publikacje z naszej księgarni:
Lokalizacja
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
1675/A
Data wpisu do rejestru:
27 sierpień 2007
Zastosowanie:
Stan zachowania:
Dobry

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Więcej obiektów w gm. Krzemieniewo

Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.