Twój koszyk jest pusty

Dwór w Brylewie

dwór w Brylewie lata 90-te XX w.

Autor: Piotr Libicki, lata 90. XX w.

Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Numer rejestru zabytków:
957A
Data wpisu do rejestru:
16 styczeń 1957
Stan zachowania:
Niszczejący
Zastosowanie:
nieznane

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią dworu w Brylewie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Brylewie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Prosty dwór parterowy z połowy XIX wieku, nakryty dwuspadowym wysokim dachem, z ryzalitem na osi zwieńczonym arkadą. Dwór poszerzony w XX wieku o alkierz i przybudówkę.

W 1390 roku jako właściciele Brylewa wymieniani Brylewscy. W XVI wieku własność Jączyńskich, Szczurskich i Karchowskich. W pierwszej połowie XVIII wieku należało do Henryka Brühla, ministra króla Augusta III, który na podstawie tej własności dowodził swego polskiego szlachectwa. W 1756 jako właściciel miejscowości figuruje Ludwik Skrzetuski, który sprzedał Brylewo Jakubowi Hersztopskiemu. W XIX wieku własność Hersztopskich i Osińskich, a od roku 1875 aż do drugiej wojny światowej – Ponikiewskich, w tym, w roku 1912, Stanisława Ponikiewskiego, radcy Ziemstwa Kredytowego. Stąd pochodził porucznik Józef Ponikiewski (ur. 1916), adiutant generała Sikorskiego, wraz z którym zginął on w katastrofie gibraltarskiej 4 lipca 1943 roku. Brat Józefa, Stanisław (ur. 1918), zginął w Buchenwaldzie w 1945 roku.

W 1939 roku Brylewo stanowiło własność Hipolita Ponikiewskiego. Majątek w roku 1926 liczył 390 hektarów.

Źródła wiedzy

Tekst: Piotr Libicki, Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce, Poznań 2002.
Zdjęcie: Piotr Libicki, lata 90. XX w.


Dwory i Pałace Wiejskie w Wielkopolsce

Powyższy opis pochodzi z publikacji Piotra Libickiego, pt. "Dwory i Pałace wiejskie w Wielkopolsce".

Wydawnictwo REBIS

Publikacja "Dwory i pałac wiejskie w Wielkopolsce" została wydana przez wydawnictwo REBIS.

Opis książki od wydawcy:

Książka ta jest poprawioną, uzupełnioną, znacznie poszerzoną i zaktualizowaną wersją przewodnika Marcina Libickiego Dwory i pałace wiejskie w Wielkopolsce z 1996 roku, uznawanego dziś za jedną z klasycznych pozycji poświęconych historii i architekturze ziemiańskich siedzib tego regionu. Zawiera opis i historię 925 obiektów – wszystkich zachowanych do dziś dworów i pałaców Wielkopolski. Każdy obiekt zilustrowany został fotografią, oddającą nie tylko jego charakter, lecz również dzisiejszy stan. Jest to jedyne w Polsce tak szerokie, katalogowe opracowanie tego zagadnienia.

  • Współautor publikacji: Marcin Libicki

  • ISBN: 978-83-7301-243-1

  • Ostatnie wydanie: 2013 r.

  • Nakład książki został wyczerpany


Autor książki: Piotr Libicki

Piotr Libicki (ur. 1973 r.), historyk sztuki, członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, autor i współautor przewodników i książek, w tym serii poświęconej dworom i pałacom wiejskim w Wielkopolsce, w Małopolsce, na Mazowszu i na Podkarpaciu. W latach 1999-2009 współpracownik Telewizji Polskiej w Poznaniu, autor i współautor ponad 100 programów krajoznawczych i reportaży. W latach 2013-2015 gościnny wykładowca w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM, a w latach 2018-2019 w Instytucie Historii Sztuki UAM. Od 2013 roku pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. estetyki miasta.

Piotr Libicki

Więcej obiektów w gm. Krzemieniewo

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.