Twój koszyk jest pusty

Pałac w Komninie

pałac w Komninie

www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

pałac w Komninie

www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski

Informacje ogólne

Lokalizacja: województwo pomorskie, powiat słupski, gmina Smołdzino 

Rodzaj obiektu:
Pałac
Zastosowanie:
wystawiony na sprzedaż
Stan zachowania:
Częściowo odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

Zapoznaj się z historią pałacu w Komninie

Przeczytaj więcej informacji o pałacu w Komninie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Pierwsza wzmianka o Komninie pochodzi z dokumentu z 1281 roku wydanego przez księcia Mestwina II (Mściwoja). W 1285 roku Mściwój przekazał Komnino klasztorowi ze Słupska. Z kolei w 1589 roku książę pomorski Johann Friedrich (Jan Fryeryk) potwierdził Komnino jako lenno Johannowi Collerppowi. W późniejszych latach było to lenno rodu von Bandemer. W posiadaniu tej rodziny pozostawało jeszcze w 1804 roku. Wśród właścicieli z tego rodu wymieniani są: Ernst Friedrich von Bandemer, Werner Ernst von Bandemer, major Ernst Johann von Bandemer oraz Ernst Ludwig von Bandemer, który był posiadaczem Komnina w latach 1740-1784. Od 1804 roku nowym właścicielem został Friedrich Karl Ludwig von Hanstein, a po jego śmierci w 1853 roku dobra odziedziczyła jego żona. Kolejnym właścicielem w 1884 roku został emerytowany kapitan von Hanstein. Po jego śmierci w 1893 roku majątek odziedziczyła jego żona. W 1909 roku Komnino przeszło na własność Georga Steifensand, a potem jego syna Wilhelma (od 1913 roku). W 1928 roku majątek powrócił do rodu von Bandemer. Nowym właścicielem został wtedy Jürgen Werner von Bandemer. W 1938 roku Komino należało do Urszuli Steifensand.

W Komninie znajduje się murowany pałac z przełomu XIX i XX wieku wraz z pozostałościami po parku. Po II wojnie światowej pałac został przebudowany. Był on użytkowany jako ośrodek kolonijny Miejskiego Przedsiębiorstwa Remontowo Budowlanego ze Słupska. Później mieścił się tam ośrodek kolonijny firmy Naftobudowa z Krakowa. Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych.

Źródła wiedzy
  • Karl-Heinz Pagel: Der Landkreis Stolp in Pommern. Lübeck 1989, S. 413.
  • Alicja Świetlicka, Elżbieta Wisławska, Słownik Historyczny Miast i Wsi Województwa Słupskiego, Słupsk 1998.
  • Tomasz Urbaniak, Gmina Smołdzino. Spotkania z historią, Słupsk 2018.

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska, zdjęcie: www.zamki.rotmanka.com, autor: Włodzimierz Jacek Adamski, 2014 r. (udostępniono za zgodą autora).

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.