Twój koszyk jest pusty

Dwór w Redzikowie

  • dwór w Redzikowie lata 80-te
    Ewidencja parkowa, www.zabytek.pl, lata 80-te XX w.
  • dwór w Redzikowie 2023
    Autor: Radosław Kamiński, 2023
  • mapa majątku Reitz
    11800647 @ Topographische Karte 1:25 000 (Meßtischblatt) cz. wsch. (Ostdeutschland) /1870 - 1945/

Zapoznaj się z historią dworu w Redzikowie

Przeczytaj więcej informacji o dworze w Redzikowie. Poznaj jego historię. Miłego czytania!

Historia

Zgodnie z historyczną formą wsi, Redzikowo jest przysiółkiem, rozproszoną osadą. Wspomina się o niej już w 1288 roku w dokumencie, w którym Mestwin II potwierdził posiadanie wsi wolnej od wszelkich obciążeń na rzecz klasztoru premonstratensów (klasztoru norbertanek w Słupsku). Musterrolle z 1523 roku wymienia Martena Woiten tho retzen. Reitz było własnością rodziny von Woyten w 1552 roku. Osiedliła się tu także rodzina von Somnitz oraz von Krockow. Od nich majątek kupił pruski pułkownik Asmus von Bandemer. Po jego śmierci przeszły one na jego syna Karla Ludwiga, a po ugodzie z 1781 roku na majora Georga Ludwiga von Katzlera. Według Brüggemanna około 1784 r. w Redzikowie znajdował się folwark, zagrodnik, dzban, folwark Neiderzin na polu wiejskim, kolonia Neu Reitz, która składała się z trzech gospodarstw i sześciu domów mieszkalnych Büdnerów, młyna wodnego i łącznie szesnastu palenisk. Katzelerowie mieszkali w Redzikowie do 1814 roku. Następnie wieś przeszła w ręce rodziny Arnoldów. Friedrich Ferdinand Arnold przejął Redzikowo od swojego ojca w 1846 roku. Według księgi adresowej majątku ostatnimi właścicielami byli Adalbert Arnold w 1884 roku, Walter Arnold w latach 1910/28 i Friedrich Wilhelm Arnold w 1938 roku.

Ciekawostka:

W 1916 roku władze wojskowe rozpoczęły konstrukcję lotniska "Stolp-West". Do zakończenia I wojny światowej wybudowano kilka obiektów, w tym hangar postojowy i naprawczy oraz budynki obsługi lotniska. Na terenie lotniska istniała również baza naprawcza ciężarówek "KFZ", której dowództwo sprawował major dr Gehlhoff, pastor z Łupawy. Mimo że baza nie miała znaczenia militarnego, pełniła funkcje szkoleniowe. Po zakończeniu I wojny światowej, aby ożywić gospodarczo region, postanowiono włączyć Słupsk do sieci komunikacji lotniczej.

W 1920 roku uruchomiono port lotniczy, który przyjmował liczne samoloty prywatne. W 1927 roku port "Stolp-West" stał się przystankiem na trasie Berlin - Gdańsk. W latach 30. lotnisko zostało zrewitalizowane, a wybudowano nowe hangary. Dowództwo "Stolp-Reitz" nadzorowało lotniska "Stolp-West" oraz w Lubowidzu, a także wodowisko w Wicku. Z tych baz przeprowadzono atak lotniczy na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Źródła wiedzy

Opracowała: Nina Herzberg-Zielezińska

Zdjęcia:

  • Ewidencja parkowa, www.zabytek.pl, lata 80-te XX w.
  • Radosław Kamiński, 2023
Polecane publikacje z naszej księgarni:
50,00
Informacje ogólne
Rodzaj obiektu:
Dwór
Stan zachowania:
Częściowo odrestaurowany

Posiadasz więcej informacji
o obiekcie? Skontaktuj się z nami!

logo dwory i pałace polski

Copyright © 2020 Dwory i Pałace Polski. Powered by Indico S.C.  & Joomla! CMS 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Znajdż nas na:

Instagram Facebook Facebook youtube

Kontakt

Indico S.C. , Przyjaźni9, 84-215 Gowino
NIP: 5882424318, REGON: 366309509

Kontakt z redakcją:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.